Prezes Orlenu Daniel Obajtek powiedział, że koncern nie przewiduje wzrostu cen paliw w najbliższych tygodniach. Dodał, że tak duża grupa jak Orlen musi patrzeć na gospodarkę, bo “stabilna gospodarka to stabilny koncern”.
Daniel Obajtek wymienił powody, dzięki którym spółka ma możliwość kontynuowania dotychczasowej polityki cenowej. “Na politykę cenową patrzymy z perspektywy długoterminowej, dlatego nie przewidujemy, żeby w ciągu najbliższych tygodni cena na stacjach wzrosła. Mamy potencjał, żeby tak robić dzięki fuzji, mamy większe możliwości negocjacyjne, jesteśmy też bardziej odporni na zawirowania na rynkach, posiadamy dostawy ropy z różnych kierunków, mamy kontrakty długoterminowe. Zbudowaliśmy też silne kompetencje handlowe i musimy również patrzyć na popyt” – wyjaśnił.
Prezes Orlenu, odnosząc się do zarzutów części polityków, że obecne ceny na stacjach to ruch przedwyborczy stwierdził, że “opozycja próbuje manewrować ceną paliw, próbuje wzbudzać panikę”. “To właśnie opozycja próbuje rozchwiać kwestię ceny paliw, to samo robiła w trakcie agresji Rosji na Ukrainę twierdząc, że paliwa będą po 15, po 10 złotych, nie będzie ich. To samo mówili w przypadku węgla czy też gazu” – podkreślił. Daniel Obajek ocenił, że to “nienormalne” działania polityczne, bo “jest coś takiego jak polska racja stanu, polskie bezpieczeństwo”.”Żaden polityk nie powinien takimi rzeczami i takimi emocjami się kierować” – dodał.
Daniel Obajtek zaznaczył, że robienie zapasów paliwa jest niepotrzebne. Przypomniał, że koncern informował wielokrotnie, iż gromadzone teraz paliwo nie jest przeznaczone do użytku zimą. “My od listopada będziemy blendować, dodawać dodatki do paliwa, które będzie bardziej odporne na okres zimowy” – podkreślił.
Prezes koncernu, pytany o wydarzenia w Izraelu, powiedział, że spółka przygląda się rozwojowi sytuacji i jeżeli w przyszłości będzie taka potrzeba, to polityka cenowa będzie korygowana. “Na razie takich przesłanek nie ma” – zaznaczył. Dodał, że “wahania na rynku są bardzo częste, ale taki koncern musi patrzeć na politykę cenową z dłuższej perspektywy”.
KOMENTARZE