ONZ: minister Rau o relacjach polsko-ukraińskich

0
Fot. SparkChronicles
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

„Polacy czują się dogłębnie dotknięci ostatnimi wypowiedziami ukraińskich polityków“ – uważa szef polskiej dyplomacji.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który uczestniczy w Nowym Jorku w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, powiedział polskim dziennikarzom, że szkody wyrządzone przez ukraińskich polityków będą wymagać wielu tygodni ciężkiej pracy. Minister odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezydenta Zełeńskiego, który powiedział w ONZ, że kraje, które blokują import ukraińskiego zboża, działają na korzyść Rosji.

„Politykę można zmieniać stosunkowo szybko, czasem o 180 stopni. Natomiast akceptację dla takiej polityki, czy odrzucenie takiej polityki w państwie demokratycznym jest dużo trudniej zmienić. To, co się stało, będzie wymagało tytanicznych wysiłków, by ten proces odwrócić“ – powiedział szef polskiego MSZ.

Zbigniew Rau podkreślił równocześnie, że polskie stanowisko w sprawie ukraińskiego zboża nie zmieni się. „Jeśli chodzi o kontrowersję zbożową, to będziemy tak jak poprzednio, teraz i w przyszłości bronić interesów polskiego rolnika i polskiej gospodarki, bo jest to nasz interes narodowy, a w polityce zagranicznej kierujemy się racją stanu, która stanowi instytucjonalizację interesu narodowego“ – dodał Zbigniew Rau.

Podczas kończącej się właśnie wizyty w Nowym Jorku szef polskiej dyplomacji nie spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, bo nie było takich planów. W tym tygodniu w ONZ minister Zbigniew Rau rozmawiał natomiast z szefami dyplomacji krajów z Bliskiego Wschodu, w tym Izraela, Palestyny, Egiptu, Omanu i Arabii Saudyjskiej. Minister spotkał się też z szefami dyplomacji Armenii i Azerbejdżanu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!