Polska: MSW i Straż Graniczna o filmie “Zielona granica”

1
Fot. Facebook: MSWiA
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

MSWiA przygotowało spot o działalności polskich służb, który będzie emitowany w kinach studyjnych przed filmem fabularnym “Zielona granica” Agnieszki Holland – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

W ocenie ministra “Zielona granica” w sposób tendencyjny i krzywdzący przedstawia działalność polskich służb w czasie kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. “Przygotowany spot ma widzom dać odpowiedni kontekst” – powiedział wiceminister i dodał, że spot pokazuje kontekst operacji hybrydowej, jej przebieg i rozwiązania wprowadzone by zagwarantować bezpieczeństwo w Polsce.

Na konferencji prasowej w siedzibie resortu Błażej Poboży dodał, że twórcy filmu pominęli kontekst operacji hybrydowej przeciwko Polsce, która poprzedzała rosyjską agresję na Ukrainę. Wiceszef MSWiA powiedział, że film fabularny zawiera wiele nieprawd i przeinaczeń oraz pokazuje fałszywy obraz państwa polskiego. Polityk podkreślił, że obraz oczernia Straż Graniczną i żołnierzy. “Długo szukałem odpowiedniego słowa, które mogłoby opisać ten obraz. Myślę, że najlepszym słowem które opisuje ten film to obrzydliwy paszkwil” – dodał.

Zdaniem wiceministra spraw wewnętrznych film pokazuje funkcjonariuszy Straży Granicznej w sposób “skrajnie niesprawiedliwy i krzywdzący”. Błażej Poboży stwierdził, że film “Zielona granica” to obraz krzywdzący Polskę i Polaków, który szkaluje dobre imię polskiego funkcjonariusza, policjanta i żołnierza. Dodał, także mieszkańcy miejscowości przygranicznych zostali w nim przedstawieni niesprawiedliwie.
Rzeczniczka Komendanta Głównego Straży Granicznej porucznik Anna Michalska powiedziała, że funkcjonariusze od początku kryzysu na granicy Polski z Białorusią pomogli wielu cudzoziemcom.

Podkreśliła, że strażnicy – w razie zagrożenia życia migrantów, którzy nielegalnie dostali się na teren naszego kraju – wzywali do pomocy inne służby. Porucznik Anna Michalska informuje, że od początku presji migracyjnej na polsko-białoruskiej granicy, funkcjonariusze wzięli udział w 23 akcjach ratowniczych, podczas której udało się uratować 80 osób. W czasie napiętej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy ratownicy interweniowali prawie 900 razy, w większości przypadków z inicjatywy funkcjonariuszy i podkreśliła rzeczniczka Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Do filmu polskiej reżyserki odniósł się wczoraj prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem obraz oczernia Straż Graniczną i żołnierzy. Z kolei lider Prawa i Sprawiedliwości wicepremier Jarosław Kaczyński stwierdził, że film pokazuje nieprawdziwy obraz służb chroniących polsko-białoruską granicę. Jarosław Kaczyński dodał, że “Zielona granica” powstała w ramach “przemysłu pogardy” wobec Polski.

Film Agnieszki Holland “Zielona granica” przedstawia historię psycholożki, która postanawia dołączyć do aktywistów wspierających migrantów przebywających na polsko-białoruskiej granicy.

Straż Graniczna informuje, że wczoraj 43 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski. To między innymi Irańczycy, Syryjczycy i obywatele Erytrei.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

1 COMMENT

  1. Dajcie obejrzec ten fim a pozniej dopiero nich kazdy sie wypowie. Na razie to jak dyskusja o Yeti- kazdy wie ze jest ale nikt go nie widzial.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!