Nowy Jork – minister Rau o sprawie wiz

0
Fot. Twitter: MSZ
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poinformował, że nie rozważa podania się do dymisji. Szef polskiego MSZ był w Nowym Jorku pytany o tzw. aferę wizową. Chodzi o domniemane nieprawidłowości przy wydawaniu wiz przez polskie placówki dyplomatyczne.
Zbigniew Rau, który przyleciał do Nowego Jorku na Zgromadzenie Ogólne ONZ mówił polskim dziennikarzom, że skala nieprawidłowości jest znacznie mniejsza niż sugerują to opozycja oraz media. 

„Wiemy po sprawdzeniu danych, że w ciągu ostatnich 30 miesięcy wydaliśmy łącznie prawie 2 miliony wiz, z czego ponad 1,5 miliona Białorusinom i Ukraińcom. A tych zakwestionowanych przez służby i wskazanych przez prokuraturę było około dwustu. To jest 0,1 promila” – mówił szef MSZ w Nowym Jorku.

Minister Zbigniew Rau nazwał doniesienia opozycji i mediów w tej sprawie „kaskadą fake newsów”. Szef polskiej dyplomacji argumentował w Nowym Jorku, że Polska wydała w ostatnim czasie znacznie mniej wiz Schengen niż proporcjonalnie inne kraje Unii Europejskiej.

„My w Polsce w roku 2022 wydawaliśmy tyle wiz Schengen, które odpowiadają proporcji: na tysiąc mieszkańców Polski wydaliśmy niecałe 2 wizy. W tym samym czasie nasi partnerzy francuscy na 1000 mieszkańców we Francji wydawali 20 wiz, a Niemcy 10 wiz” – dodał.

Prokuratura postawiła zarzuty w tej sprawie siedmiu osobom podejrzanym o nielegalne przyspieszanie postępowania wizowego. Żadna z tych osób nie jest urzędnikiem państwowym. Trzech podejrzanych trafiło do aresztu.

W związku ze sprawą stanowisko stracił wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!