Polska: rząd wzywa KE, aby przedłużyła zakaz importu zbóż z Ukrainy po 15 września

0
Fot. REUTERS

Rząd wzywa Komisję Europejską, aby przedłużyła zakaz importu zbóż z Ukrainy po 15 września. Rada Ministrów przyjęła w tej sprawie specjalną uchwałę.

W dokumencie wskazano, że dla rządu ochrona polskiego rolnictwa ma znaczenie priorytetowe. “Dlatego Rada Ministrów wzywa Komisję Europejską, aby przedłużyła zakaz importu zbóż z Ukrainy po 15 września 2023 roku” – napisano w uchwale. Rząd zastrzegł, że w przeciwnym wypadku Polska samodzielnie wprowadzi taki zakaz na poziomie krajowym. Jak dodano w uchwale, taki zakaz będzie obowiązywał do czasu, w którym uregulowane zostaną stosunki w sprawach rolnych pomiędzy Polską a Ukrainą.

Embargo dotyczy czterech produktów rolnych: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika. Polski rząd nie zgadza się, aby ukraińskie zboże destabilizowało krajowy rynek rolny. “Pomagamy naszemu sąsiadowi, ale musimy ochraniać polskich rolników” – napisano w uchwale.
Rada Ministrów przypomniała też, że Polska nawiązała wielomiesięczną współpracę z Węgrami, Słowacją, Rumunią i Bułgarią, aby wspólnie zabiegać o interesy rolników w Komisji Europejskiej. Dzięki staraniom tych pięciu przyfrontowych państw, KE wprowadziła do 15 września zakaz importu zbóż z Ukrainy.

Jednocześnie polski rząd wezwał Komisję Europejską, aby wprowadziła rozwiązania, które pozwolą lokalnym producentom w Polsce i w całej Unii Europejskiej stabilnie i efektywnie funkcjonować. Uchwała w sprawie przedłużenia środków zapobiegawczych dotyczących przywozu z Ukrainy niektórych produktów została przedłożona przez ministra rozwoju i technologii. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!