Republikański kongresmen Chris Smith zaapelował do władz USA o wsparcie Polski w ubieganiu się o reparacje wojenne

0
Fot. CQ Roll Call

Republikański kongresmen Chris Smith po zapoznaniu się z Raportem o stratach wojennych RP zaapelował do władz USA o wsparcie polskich dążeń do uzyskania reparacji wojennych od Niemiec – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. “To bardzo ważny głos w międzynarodowej debacie o odpowiedzialności Niemiec za skutki II Wojny Światowej” – przekazał.

Chris Smith to przewodniczący podkomisji Izby Reprezentantów ds. globalnych praw człowieka i współprzewodniczący polsko-amerykańskiego zespołu parlamentarnego w Kongresie USA. Na swojej stronie internetowej opublikował oświadczenie, w którym podkreślił, jak wielkie były straty wojenne Polski. Wskazuje na śmierć ponad 5 mln polskich obywateli, zniszczenie 80 proc. Warszawy oraz kradzież i zniszczenie aktywów banków i firm ubezpieczeniowych. “Nie może być tak, że Polska – kraj, który najbardziej ucierpiał pod nazistowskimi Niemcami – będzie jednym z tych, które otrzymają najmniejszą rekompensatę” – dodał. Zaznaczył, że Polska nigdy nie otrzymała reparacji od Niemiec i zwrócił uwagę, że nie jest na to za późno.

“Republika Federalna Niemiec zaakceptowała postanowienia konferencji poczdamskiej o obowiązku zapłaty odszkodowań i obowiązek ten nie wygasł”. Zwrócił też uwagę, że Niemcy obecnie wypłacają odszkodowania ofiarom i prowadzą negocjacje dotyczące programów wspierających poszkodowanych. “Fakt, że rząd niemiecki tak czyni, a mimo to odmawia nawet podjęcia rozmów z Polską, jest niewytłumaczalny” – dodaje republikański kongresmen.

Chris Smith zasiada w Izbie Reprezentantów od 1980 roku – jest jednym z deputowanych o najdłuższym stażu w Kongresie. Reprezentuje 4. okręg w New Jersey.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!