Polska: prezydent A.Duda podpisał ustawę o bezpłatnych lekach 

0
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, wprowadzającą bezpłatne leki dla osób w wieku 65+ oraz dla dzieci do ukończenia 18. roku życia. Zmiany wejdą w życie od września. 

Program będzie dostępny dla około 16 mln osób, w tym dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz seniorów. „Znacząco obniżamy też granicę wieku. Wcześniej było to 75 Plus, a teraz program obejmie osoby po 65 roku życia” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. „Chcemy, żeby każda babcia czy dziadek troszeczkę mniej musieli się martwic o to, czy mogą wykupić receptę, czy nie” – zaznaczył szef rządu. 
Rozszerzona zostanie też lista bezpłatnych leków z ponad 2 tysięcy do 4 tysięcy pozycji.

Z programu bezpłatnych leków skorzystało do tej pory około czterech milionów seniorów. Od września 2016 roku koszt realizacji programu wyniósł blisko 4,5 miliarda złotych. W ubiegłym roku rząd wydał na ten cel blisko 800 milionów. Teraz ma on kosztować 2 miliardy 400 milionów zł rocznie.

Program darmowych leków dla dzieci i seniorów jest realizacją obietnicy prezesa Jarosława Kaczyńskiego z Ula Programowego Prawa i Sprawiedliwości, który odbył się w maju w Warszawie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!