Polska: w Rzeszowie i okolicach dezynfekcja wodociągów w związku z bakterią legionelli

0
Fot. Facebook: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie rozpoczęło dezynfekcję i płukanie sieci wodociągowej miasta oraz przyległych miejscowości, korzystających z wody miejskiej. To działania prewencyjne podjęte w związku z zakażeniami bakterią legionelli. 
Operacja jest rozłożona na dwa dni. Dzisiaj zostanie wprowadzony do sieci chlor w dawkach 20 razy wyższych niż normalnie obowiązują – poinformował Bartosz Gubernat z Urzędu Miasta Rzeszowa. Jutro prowadzone będzie płukanie wodociągu chlorem. Mieszkańcy będą mogli odczuć wtedy w wodzie intensywny zapach tego gazu.

Dezynfekcja sieci wodociągowej to standardowa procedura, którą MPWiK stosuje zwykle raz do roku. W tym czasie nie powinno się pić wody prosto z kranu – dodaje Bartosz Gubernat. Wodę można spożywać, ale trzeba ją wcześniej przegotować. Przed użyciem jej do innych celów wystarczy nieco poczekać. Woda musi “odstać” – tłumaczył Bartosz Gubernat. Z każdym dniem zawartość chloru będzie spadała, do połowy tygodnia chlor ma być już mniej wyczuwalny.

Czyszczenie wodociągu potrwa kilka godzin. Trzeba poczekać, aż woda z podwyższoną zawartością chloru dojdzie do końca sieci wodociągowej, która w Rzeszowie ma około tysiąca kilometrów długości. Pojutrze mają być znane pierwsze wyniki badań próbek wody. Wtedy okaże się, czy źródłem zakażenia legionellą jest sieć wodociągowa.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!