Polska: prezydent podpisał ustawę podwyższającą świadczenie na dziecko z 500 na 800 zł

0
Fot. prezydent.pl
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zwiększającą świadczenie na dziecko z 500 na 800 złotych. Podczas uroczystości w Tarczynie mówił, że rodzina wymaga specjalnego wsparcia państwa, ponieważ od niej zależy jego rozwój. “Ci, którzy rozwijają Rzeczpospolitą swoją codzienną pracą i trudem wychowania dzieci przez rodziców. To jest to, co jest najważniejsze dla rozwoju kraju. To jest naszym największym skarbem, a zarazem w dzisiejszych trudnych czasach, największym wyzwaniem” – mówił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że od uruchomienia w 2015 roku świadczenia z programu Rodzina 500 Plus rząd wypłacił rodzicom już 230 miliardów złotych. “To pieniądze na wsparcie dla dzieci, dla rodzin, które wychowują dzieci po to, aby rodzicom było łatwiej w ich codziennym rodzicielskim trudzie. Oni musza zapewnić dziecku wszystko, co konieczne, aby czuło się godnie, by ono i rodzina mogły normalnie funkcjonować” – dodał Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że zwiększenie kwoty pomocy pieniężnej o ponad 60 procent jest realnym zwiększeniem świadczenia. “Pokrywa ono wzrosty inflacyjne jakie w międzyczasie miały miejsce. To realne zwiększenie tego świadczenia, a nie tylko wyrównanie straty, jaka wywołała inflacja. To są wydatki, które nazywam inwestycyjnymi” – podkreślił prezydent.

Prezydent podkreślił, że -w jego opinii- świadczenia 500 i 800 Plus to najlepiej zainwestowane pieniądze. “Trudno wyobrazić sonie lepszą inwestycję niż inwestycję w człowieka, niż inwestycje w rodzinę i inwestycję w dzieci. Wszyscy wiemy znakomicie, że po to, żeby umożliwić naszym dzieciom normalne funkcjonowanie, edukację, po to, żeby dobrze się czuły ze swoimi rówieśnikami, gotowi jesteśmy do różnych poświęceń. Wreszcie państwo polskie od 2016 roku gotowe jest do tego, aby poświęcać część swojego budżetu na wsparcie dla dzieci i dla rodzin” – mówił prezydent.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że dbałość o dzieci jest w DNA Prawa i Sprawiedliwości. Szef rządu podkreślił, że jego gabinet będzie dbał o sprawiedliwość, która jest istotnym składnikiem życia. “Dbałość o bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin, o rodzinę, o dzieci, o młodzież, o uśmiech dziecka, to jest część sprawiedliwości. A sprawiedliwość mamy nie tylko w nazwie, ale i w naszym DNA Prawa i Sprawiedliwości. I będziemy dbać o tę sprawiedliwość, bo ona jest ważną podstawa życia społecznego” – mówił premier.

Podwyższona kwota wsparcia dla rodziców będzie wypłacana od 1 stycznia nowego roku i – zapewnił premier Mateusz Morawiecki – wbrew głosom opozycji pieniędzy na to świadczenie nie zabraknie. “Teraz wszyscy straszą, ze ten powiększony program 500 Plus, zaraz 800 Plus, dzięki któremu dzieci i młodzież mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach, mieć spokojniejsze życie, że na to wszystko zabraknie pieniędzy. Dziś mam budżet solidnie zabezpieczony. Te pieniądze są zabezpieczone w budżecie na przyszły rok” – mówił Mateusz Morawiecki.

Zdaniem szefa rządu, w przypadku wyborczego zwycięstwa opozycji świadczenie 800 Plus, a także inne prospołeczne programy, są zagrożone. “Ich przedstawiciele, bardzo wysocy przedstawiciele, mówią wprost: my te świadczenia zabierzemy” – mówił premier.
Zdaniem Mateusza Morawieckeigo, liczne programy społeczne wprowadzone w ostatnich latach pokazują fundamentalną różnicę między Zjednoczoną Prawicą a Platformą Obywatelską. “My jesteśmy partią, która ma zapewnić równy start, sprawiedliwy start dla wszystkich. Będziemy o to dbali tak długo, jak będziemy sprawować rządy” – zaznaczył premier.

W przyszłym roku uprawnionych do otrzymania świadczenia 800 plus będzie ponad 6 milionów 600 tysięcy dzieci. Wypłatę świadczenia z urzędu, bez dodatkowych wniosków, przewidziano w lutym z wyrównaniem od 1 stycznia. Przyszłoroczne wydatki państwa na program 800 plus to nieco ponad 64 miliardy złotych.

Ustawa o świadczeniu Rodzina 500 Plus została wprowadzona 1 kwietnia 2016 roku. Początkowo pieniądze wypłacano dla drugiego dziecka w rodzinie, a od 2019 roku rozszerzono je na każde dziecko.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!