Illinois: gubernator podpisał ustawę ws. wzmocnienia ochrony pracowników tymczasowych

0
Pritzker
Fot. WGN TV
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Gubernator J.B. Pritzker podpisał ustawę w celu wzmocnienia ochrony pracowników tymczasowych w Illinois. Ustawa, podpisana w piątek wprowadza zmiany do ustawy o usługach pracy dziennej i tymczasowej, które nakazują, aby pracownicy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej otrzymywali takie samo wynagrodzenie jak pracownicy firmy, zajmujący podobne stanowiska. Warunkiem jest przepracowanie przez nich 90 dni dla tej samej firmy.

Nowe przepisy ułatwiają pracownikom tymczasowym dochodzenie swoich praw na drodze sądowej w przypadku domniemanych naruszeń reguł prawa. Teraz “zainteresowane strony”, takie jak centra pracownicze czy związki zawodowe, mają prawo do wnoszenia pozwów.

Zmiany wprowadzone w ustawie mają również na celu utrudnienie firmom wykorzystywania pracowników tymczasowych jako łamistrajków. Agencje pracy tymczasowej zostaną zobowiązane do wprowadzenia środków ochrony, takich jak dodatkowe szkolenia, w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom tymczasowym. Sponsorami projektu ustawy w legislaturze byli Reprezentant Stanu Edgar Gonzalez Jr. i senator Stanu Robert Peters, obaj są Demokratami z Chicago. Gonzalez reprezentuje Little Village.

Według szacunków Biura Statystyki Pracy, w maju 2022 roku ponad 189 000 osób pracowało w branży tymczasowej w Illinois. Stowarzyszenie Pracowników Tymczasowych wskazuje, że całkowita liczba osób, które podjęły pracę tymczasową w Illinois w ciągu całego roku, wyniosła 984 200, głównie ze względu na wysoki wskaźnik rotacji pracowników.

Średnia płaca pracowników tymczasowych wynosiła 21,39 dolarów za godzinę w 2022 roku. Pracownicy branży transportu stanowili niemal połowę wszystkich pracowników tymczasowych w Illinois w maju 2022 roku, zarabiali średnio 15,57 dolarów za godzinę. Do tej kategorii zaliczają się między innymi kierowcy ciężarówek i pracownicy fizyczni.

Raport Uniwersytetu Illinois School of Public Health wskazuje, że w 2020 roku wynagrodzenia tych pracowników w Illinois, wynosiły od 72% do 80% wynagrodzeń wypłacanych bezpośrednio zatrudnionym pracownikom firmowym. W branży utrzymania czystości i konserwacji terenów, pracownicy tymczasowi zarabiali około 90% regularnych wynagrodzeń. W sektorze przygotowywania i podawania żywności pracownicy tymczasowi zarabiali 106%.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!