Polityka

Polska – J. Sasin: jest zgoda na budowę małej elektrowni jądrowej

14/07/2023 0 komentarzy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało zgodę na budowę przez KGHM małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce. Poinformował o tym minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

“Inwestycje w atom zarówno ten wielkoskalowy, jak i mały nabierają rozpędu. Duży sukces” – skomentował na Twitterze minister Sasin.
Jest to decyzja zasadnicza. Tym samym KGHM ma oficjalną akceptację państwa dla planowanej inwestycji zgodnie z przedstawionymi przez spółkę założeniami i koncepcją. Decyzja zasadnicza to pierwsza decyzja w systemie pozwoleń administracyjnych dla inwestycji w obiekty energetyki jądrowej w Polsce, o jaką może ubiegać się inwestor. Jej uzyskanie uprawnia KGHM do ubiegania się o uzyskanie szeregu kolejnych ustaleń administracyjnych takich jak m.in. decyzja lokalizacyjna czy zezwolenie na budowę.

Prezes KGHM Tomasz Zdzikot podkreślił, że energia jądrowa jest bezpieczna, ekologiczna i stabilna cenowo. Pozwoli spółce utrzymać przewagę biznesową i to w skali globalnej. 

W 2022 roku KGHM podpisał z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC, dostawcą technologii jądrowej, umowę o prace wstępne stanowiące pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej miedziowej spółki.

Decyzja Ministerstwa Klimatu i Środowiska to ogólna opinia w sprawie wybranych warunków umożliwiających wybudowanie modularnej elektrowni jądrowej o mocy 462 MW składającej się z sześciu modułów, każdy o mocy 77 MW. Wniosek przygotowano między innymi na podstawie dokumentacji projektu, który uzyskał już końcową certyfikację w Stanach Zjednoczonych.

Amerykański partner KGHM firma NuScale jako pierwszy i do tej pory jedyny dostawca technologii SMR otrzymał certyfikację dla modułu o mocy 50 MW od Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego. W styczniu NuScale wystąpił do NRC z wnioskiem o certyfikację modułu o mocy 77MW, którą ma otrzymać w 2024 roku. NuScale złożył również pierwsze zamówienie na produkcję komponentów zbiorników ciśnieniowych.

W maju na zlecenie NuScale firma Doosan Enerbility Co. Ltd rozpoczęła produkcję odkuwek dla pierwszej elektrowni VOYGR-6 o mocy 462 MW, która ma powstać w Stanach Zjednoczonych, w stanie Idaho, dla Utah Associated Municipal Power Systems.  

KGHM dąży do dywersyfikacji źródeł energii, w tym aktywnie wykorzystując źródła odnawialne. Do 2030 roku połowa energii elektrycznej zużywanej przez KGHM będzie pochodziło z własnych źródeł, w tym z OZE. Już teraz kopalnia Sierra Gorda w Chile jest w 100 procentach zasilana energią z odnawialnych źródeł.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych