Polska

Łuck: msza w intencji ofiar rzezi wołyńskiej

09/07/2023 0 komentarzy

W rzymskokatolickiej katedrze apostołów Piotra i Pawła w Łucku odprawiono mszę świętą w intencji ofiar rzezi wołyńskiej. Uczestniczył w niej prezydent Andrzej Duda, a w ekumenicznym nabożeństwie poprzedzającym mszę – także prezydent Wołodymyr Zełenski.

Liturgii przewodniczył nuncjusz apostolski na Ukrainie arcybiskup Visvaldas Kulbokas. Hierarcha nawoływał do modlitwy i pojednania.
Arcybiskup Visvaldas Kulbokas podkreślił, że w Łucku – stolicy Wołynia – zebrano się, aby pomodlić się za ofiary tragedii sprzed 80 lat, a także za współczesnych. “Modlimy się także za siebie” – podkreślił hierarcha w homilii.

“Formalna modlitwa jest niedostateczna. Cenna jest tylko ta modlitwa, która zmieni serce każdego z nas. Niech Duch Święty działa w naszych sercach, abyśmy poczuli, że ofiary są częścią nas – nawet jeśli wiele z nich ofiar pozostaje bezimiennych” – powiedział. Abp Visvaldas Kulbokas podkreślił także, że szczera modlitwa powinna opierać się na przebaczeniu i prośbie o przebaczenie. Zaznaczył, że ta formuła jest podstawą apelów Kościołów rzymskokatolickiego w Polsce i greckokatolickiego na Ukrainie z okazji rocznicy rzezi wołyńskiej. “W jednym z fragmentów apelu ukraińskich biskupów podkreśla się, że również wojna i rosyjska agresja, przed którą broni się Ukraina, w pewien sposób pojednała narody Polski i Ukrainy, bowiem to z Polski w tych ciężkich chwilach przybywa dla Ukrainy niezliczona ilość pomocy” – zaznaczył nuncjusz.

Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych opublikował zdjęcia z porannego nabożeństwa ekumenicznego, w trakcie którego wraz z Andrzejem Dudą zapalił znicze upamiętniając ofiary rzezi wołyńskiej. “Razem oddajemy hołd wszystkim niewinnym ofiarom Wołynia! Pamięć nas łączy! Razem jesteśmy silniejsi” – napisał Wołodymyr Zełenski.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych