Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że unijny Komisarz do spraw Sprawiedliwości Didier Reynders przyjmie wyjaśnienia w sprawie komisji do zbadania rosyjskich wpływów w Polsce. Z komisarzem sprawę tę omawiał minister do spraw europejskich, Szymon Szynkowski vel Sęk.
Szef rządu podkreślił, że minister przedstawił również zmiany, zaproponowane w prezydenckiej nowelizacji ustawy o komisji. “Pan minister Szynkowski vel Sęk rozmawiał z panem komisarzem Reyndersem” – powiedział premier. “Wiem, że wyjaśniał jemu wszelkie wątpliwości. Wiem też, że przedstawiał zmiany związane z ustawą prezydencką, która jeszcze dodatkowo mam nadzieję, że rozwieje wszelkie wątpliwości, więc sądzę, że ten problem będzie załatwiony” – mówił Mateusz Morawiecki.
Komisarz Didier Reynders powiedział, że z niepokojem śledzi wydarzenia dotyczące ustawy, powołującej komisję do zbadania rosyjskich wpływów w Polsce. Według niego, ustawa “nadaje organowi administracyjnemu znaczne uprawnienia, w szczególności w zakresie wszczynania śledztw, organizowania przesłuchań publicznych, kwalifikowania określonych osób jako podejmujących decyzje pod wpływem rosyjskim”.
Komisarz wskazał, że w sprawie komisji do spraw zbadania wpływów rosyjskich Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszeniową przeciwko Polsce. Komisja uznaje, że ta nowa ustawa w sposób nieuzasadniony wkracza w proces demokratyczny. Didier Reynders zapowiedział, że KE będzie nadal monitorować zmiany w polskim prawie wyborczym oraz kontynuować dialog z polskim rządem.
Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o tej komisji. Po podpisaniu ustawy w tej sprawie prezydent Andrzej Duda złożył poprawkę, która doprecyzowuje między innymi kwestie wyboru członków komisji. Według prezydenta, w komisji nie powinni zasiadać parlamentarzyści.
Inne proponowane zmiany dotyczą trybu odwoławczego. W myśl prezydenckiej propozycji skarga ma być kierowana do sądu apelacyjnego, a nie administracyjnego, jak w obecnie obowiązującej ustawie. Prezydent Andrzej Duda zaproponował też zniesienie tak zwanych środków zaradczych, czyli kar, które może nakładać komisja.