W Poznaniu powstanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość podpisania umowy dotyczącej prowadzenia i finansowania wspólnej instytucji kultury – Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości – została podpisana przez wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka.
Piotr Gliński wyjaśniał, że jest to inwestycja długo oczekiwana i niezwykle potrzebna.
“Instytucje muzealne są szalenie potrzebne, a to jest jedna z tych instytucji, która jest w tej chwili realizowana, która zapełnia białą plamę niepamięci, bo tej instytucji nie można było przez całe lata zrealizować” – podkreślał wicepremier.
Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak mówił, że budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego jest niezwykle ważnym przedsięwzięciem.
“Muzeum Powstania Wielkopolskiego będzie najlepszym sposobem przekazania wielu Polakom treści o tej pamięci Powstania, ale nie tylko o sam fakt powstania chodzi w tej narracji, ale o cały proces, który doprowadził do jego wybuchu, jak i fakt, że Wielkopolska wniosła do II Rzeczypospolitej ogromny potencjał, ogromny kapitał” – mówił marszałek.
A dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki zaznaczał, że to muzeum będzie wyjątkowe, ponieważ będzie ukazywało losy jednego z nielicznych zwycięskich polskich powstań.
“To naprawdę niezwykła rzecz, że mierzymy się z zadaniem zbudowania muzeum, które opowie historię zwycięstwa i sukcesu, także okupionego krwią i cierpieniem”- mówił.
Dyrektor dodał, że hasłem tego muzeum powinno być: “na co dzień praca – w chwilach próby zwycięstwo – bo to jest historia Wielkopolski, pragmatyzmu, pracy organicznej, przygotowania, wyczekania momentu, chwycenia za broń i zwycięstwa”.
Budowa muzeum ma się zakończyć w 2026 roku, a jej przewidywany koszt to 370 milionów złotych.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego. 16 lutego 1919 roku zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła – z wyjątkiem skrawków – prawie cała Wielkopolska.