Co czwarte dziecko w Polsce cierpi na otyłość lub nadwagę

0
Fot. Instytut Żywności i Żywienia
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Co czwarte dziecko w Polsce cierpi na otyłość lub nadwagę. Blisko jedna piąta z tej grupy ma skrajną otyłość, która zagraża zdrowiu i życiu – powiedział Prezes Polskiego Towarzystwa Otyłości Dziecięcej profesor Paweł Matusik. W  Polsce problem nadwagi i  otyłości dotyczy około 30 proc. dzieci w  wieku wczesnoszkolnym i  około 22 proc. młodzieży do  15. roku życia. W Sejmie odbyła się debata „Problem nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży w Polsce” zorganizowana przez Parlamentarny Zespół do spraw Zdrowia Publicznego. 

Przyczyny powstawania otyłości są złożone. Prezes Polskiego Towarzystwa Otyłości Dziecięcej profesor Paweł Matusik powiedział, że można wskazać wiele czynników, które powodują dodatni bilans energetyczny i odkładanie w nadmiarze tkanki tłuszczowej. “Dzieci nie mają oferty, która przebija smartfon, jeśli chodzi o aktywność fizyczną. Mamy reklamowaną i proponowaną dzieciom taką, a nie inną żywność” – dodał profesor. Zdaniem eksperta najważniejsza jest kwestia tego, co się dzieje bardzo wcześnie – czyli tak zwane programowanie metaboliczne.

„Nie możemy tylko mówić, że dziecko ma złą dietę i za mało się rusza, bo może to mama zachodząc w ciążę, ważyła za dużo, może za dużo przybrała w czasie ciąży. Może nie karmiła piersią i dopajała dziecko słodką wodą z glukozą – to wszystko ma wpływ na rozwój otyłości” – wskazał ekspert.  

Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, Małgorzata Gałązka-Sobotka podkreśliła, że otyłość jest chorobą i trzeba leczyć, ale najlepiej jej zapobiegać. Trzeba przede wszystkim postawić na zmianę postaw i zachowań dzieci i młodzieży. Bardzo ważnym krokiem jest zapewnienie dostępu do bezpłatnej wody pitnej w każdej szkole i przedszkolu bez ograniczeń – dodała. “To sprawi, że dzieci zauważą, że słodki napój, to nie jest coś, na co warto wydać swoje kieszonkowe i lepiej wypić wodę. Konieczna jest też zmiana podejścia do aktywności fizycznej i zrozumienie, że aktywność fizyczna jest czymś szerszym, niż zajęcia z wychowania fizycznego” – dodała.

Nadal pokutuje powiedzenie, że z otyłości się wyrasta. Badania pokazują, że osoby, które miały nadwagę w dzieciństwie, częściej niż ich koledzy, którzy nie byli otyli, cierpią na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę, udary mózgu, miażdżycę i nowotwory. Szacuje się, że 60-80 procent dzieci z nadmierną masą ciała będzie chora na otyłość w wieku dorosłym.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!