Wręczono Polskie Nagrody Filmowe Orły 2023

0
180
Fot. Media2
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

“IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego z Polską Nagrodą Filmową Orły 2023 za najlepszy film. “Polskie Oscary” wręczono podczas gali w Teatrze Polskim w Warszawie w 20 kategoriach. Obraz zdobył najwięcej nagród – sześć statuetek. Polska Akademia Filmowa nagrodziła Jerzego Skolimowskiego za reżyserię oraz za scenariusz napisany z Ewę Piaskowską. 

Orła za najlepszą rolę kobiecą otrzymała Dorota Pomykała za kreację w obrazie “Kobieta na dachu”, a za męską rolę nagrodzono Dawida Ogrodnika, który zagrał księdza Jana Kaczkowskiego w filmie “Johnny”.

W kategorii drugoplanowa rola kobiecą nagrodę wręczono Marii Pakulnis za kreację w filmie “Johnny”, a za rolę męską Orłem uhonorowano Andrzeja Seweryna za kreację w obrazie “Śubuk”.

Nagrodę za odkrycie roku otrzymał Damian Kocur za reżyserię filmu “Chleb i sól”. Radosław Ochnio i Michał Fojcik zostali nagrodzeni za najlepszy dźwięk do obrazu “Orzeł. Ostatni patrol”. Za najlepszą muzykę statuetkę otrzymał Paweł Mykietyn, który stworzył ścieżkę dźwiękową do “IO”. Za montaż do tego filmu wręczono Agnieszce Glińskie, a za zdjęcia Michałowi Dymkowi. W kategorii najlepsza charakteryzacja wyróżniono Liliannę Gałązkę za pracę przy produkcji “Johnny”, za scenografię do obrazu “Orzeł. Ostatni patrol” Marcelinę Początek-Kunikowską, a za kostiumy do filmu „Brigitte Bardot cudowna” Dorotę Roqueplo.

Polska Akademia Filmowa za najlepszy film dokumentalny uznała “Lombard” w reżyserii Łukasza Kowalskiego, za najlepszy film europejski „Ennio” w reżyserii Giuseppe Tornatore, a najlepszy filmowy serial fabularny “Wielką Wodę” w reżyserii Jana Holoubka. W głosowaniu publiczności zwyciężył film “Johnny”. 

Orłem za osiągnięcia życia uhonorowano kompozytora, autora muzyki do ponad 70 filmów, laureata Oscara Jana. A.P. Kaczmarka. 
Polskie Nagrody Filmowe Orły to doroczne nagrody Polskiej Akademii Filmowej, organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Akademii od 1999 roku. Głosowanie na filmy kandydujące do Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia rezultatu. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!