Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu Pracy, która wprowadza na stałe do przepisów pracę zdalną. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników. Nowela przewiduje pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową.
Pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników oraz kontrolę obecności w organizmie środków działających , jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia. Szczegóły mają być ustalone w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy.
Pracodawca nie dopuszcza pracownika do pracy, jeżeli kontrola trzeźwości wykaże obecność alkoholu w jego organizmie wskazującą na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości, albo zachodzi podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości lub spożywał alkohol w czasie pracy.
Identyczne regulacje wprowadzono w przypadku kontroli pracowników na obecność środków odurzających. .
Praca zdalna, zgodnie z nowymi przepisami, może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą, w tym w miejscu zamieszkania pracownika, z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Uzgodnienia należą do pracodawcy i pracownika.
Praca zdalna może być również wykonywana na polecenie pracodawcy m.in.: w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu.
Pracodawca ma ponadto m.in. prawo przeprowadzać kontrolę wykonywania pracy zdalnej przez pracownika, kontrolę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub kontrolę przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych.
Kontrolę przeprowadza się w porozumieniu z pracownikiem w miejscu wykonywania pracy zdalnej w godzinach pracy pracownika.
Sejm uchwalił ustawę 1 grudnia 2022 roku.