Premier M.Morawiecki w LCI o czołgach Leclerc i myśliwcach dla Ukrainy

0
193
Fot. Facebook: Mateusz Morawiecki
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Francja powinna przekazać Ukrainie czołgi Leclerc – powiedział w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu wezwał państwa NATO do zwiększenia wsparcia militarnego dla Kijowa w obliczu spodziewanej nowej rosyjskiej ofensywy. Premier mówił między innymi o dostawach myśliwców. 

Premier Mateusz Morawiecki powiedział stacji LCI, że czołgi Leclerc to doskonały sprzęt, który powinien zostać wysłany na Ukrainę. „Niemcy przekażą kilkadziesiąt Leopardów, więc kilkadziesiąt czołgów Leclerc powinno zostać przekazanych przez Francję w niedalekiej przyszłości” – oświadczył szef rządu. Paryż nie podjął na razie decyzji w tej sprawie.

Premier oświadczył, że Polska jest gotowa na kolejne działania, aby wesprzeć swojego wschodniego sąsiada. „Jeżeli będzie rozważane dostarczenie samolotów bojowych, Polska poprze takie rozwiązanie. Ale musi to być decyzja całego NATO” – zadeklarował Mateusz Morawiecki. Tłumaczył, że Ukrainie grozi wkrótce kolejna rosyjska ofensywa. „Obawiam się ataku z Białorusi. Boję się, że otworzy się tam nowy front, i że Rosja zaatakuje Ukrainę od północy” – ostrzegł szef polskiego rządu. 

Premier Morawiecki stwierdził, że państwa NATO powinny być bardziej odważne i przekazywać Kijowowi systemy antyrakietowe i przeciwlotnicze. Apelował do zachodnich państw, aby nie ulegały politycznemu realizmowi i rosyjskiej propagandzie, która namawia je do porzucenia wsparcia dla Ukrainy.

Szef rządu wskazał, że celem wojny jest zaprowadzenie sprawiedliwego pokoju, szanując suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, oraz pokonanie Rosji, której – jak to ujął – „potrzebna jest deputinizacja”. „Myślę, że będziemy mieli z Rosją wciąż te same problemy, jeśli nie dojdzie tam do głębokich zmian. Wierzę, że demokratyzacja jest możliwa, ale zajmie to dużo czasu” – ocenił szef polskiego rządu. Stwierdził, że „Kreml stał się uosobieniem tego, co najgorsze w historii: imperializmu, nacjonalizmu, a nawet kolonializmu”. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!