Portal i.pl pisze, że w Warszawie pojawiają się wilki. Były widziane na Bemowie, Bielanach, we Włochach, Wawrze, Rembertowie, Wesołej i na Białołęce w okolicy oczyszczalni ścieków “Czajka”. Portal apeluje, że przy spotkaniu z wilkiem zachować dystans i ostrożność.
Zastępczyni dyrektora do spraw gospodarki leśnej Lasy Miejskie-Warszawa Andżelika Gackowska wyjaśnia, że populacja wilków zwiększa się dynamicznie, dlatego młode wilki wędrują w poszukiwaniu miejsca dla siebie. W Warszawie zwierzęta przemieszczają się zadrzewionymi korytarzami i szlakami migracyjnymi, między innymi wzdłuż Wisły pomiędzy obszarami leśnymi znajdującymi się w pobliżu stolicy, takimi jak np. Kampinoski Park Narodowy.
W przypadku spotkania wilka Andżelika Gackowska odradza gwałtowne zachowania – zarówno agresję, jak i uciekanie, by nie sprowokować zwierzęcia do ataku. Przypomina, że wilk to jest dzikie zwierzę, duży drapieżnik. Trudno przewidzieć, jak się zachowa, kiedy – w swoim rozumieniu – będzie pozostawione sytuacji bez wyjścia. Wicedyrektor wyjaśnia, że należy po prostu pozwolić mu odejść – nie przeganiać, nie straszyć, nie rzucać niczym w wilka, nie biec do niego, ale również nie uciekać w panice. Należy stanąć spokojnie, zaszeleścić czymś, zastukać – po prostu dać się usłyszeć i dać się rozpoznać jako człowiek. Potem należy się spokojnie oddalić.
Wicedyrektor radzi też, by podczas spacerów z psem na terenach zieleni, trzymać pupila na smyczy. Andżelika Gackowska dodała, że wszystkie dzikie zwierzęta żyjące na terenie Warszawy – jak wilki, dziki i lisy – powinny pozostać dzikie. Dlatego nie należy im ułatwiać życia w mieście. “Nie pozostawiamy jedzenia w miejscach, z których mogą je wziąć, gdyż przyzwyczają się do łatwego funkcjonowania w mieście, co spowoduje, że skrócą swój dystans do człowieka. Takie sytuacje zazwyczaj kończą się źle dla zwierząt” – podkreśliła Andżelika Gackowska.
Wiceszefowa Lasów Miejskich w Warszawie ostrzegła, że obecny w popkulturze przekaz, który pokazuje wilki jako symbol mądrości i dzikości, sugerujący, że są to przyjaciele ludzi – zwierzęta, do których możemy się bezproblemowo zbliżać, jest bardzo niebezpieczny. “Oczywiście wilki są bardzo mądre, są piękne, są dzikie, ale są nadal dzikimi, dużymi drapieżnikami i nie powinniśmy o tym zapominać” – podkreśliła Andżelika Gackowska.
Dodała, że o spotkaniu z wilkiem można poinformować odpowiednie służby np. lokalne nadleśnictwa, stowarzyszenia zajmujące się wilkami lub lasy miejskie, gdyż jest to ważna informacja statystyczna.