Szkolenie ukraińskiej armii w Polsce

0
160
Ukraina
Fot. Kyiv Post
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Jest zgoda na unijną misję szkoleniową z siedzibą w Polsce dla ukraińskiej armii.

Wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak potwierdził, że siedziba unijnej misji szkoleniowej dla ukraińskiej armii będzie w Polsce. „Misja Unii Europejskiej dotycząca szkolenia Ukraińców będzie zorganizowana również w Polsce. Dowództwo, ważne dowództwo operacyjne będzie w Polsce już niedługo” – powiedział szef MON.

Szacuje się, że nawet 15 tysięcy ukraińskich żołnierzy może zostać przeszkolonych w unijnych krajach z obrony przeciw cyberatakami, bronią masowego rażenia, obrony powietrznej, a także ze służby medycznej. Polskie dowództwo będzie zarządzało całą misją na poziomie operacyjnym. Będzie też niemiecka filia, ale będzie ona odpowiedzialna tylko za szkolenia na terenie Niemiec.

O utworzeniu unijnej misji szkoleniowej dla ukraińskiej armii mówiło się jeszcze przed rosyjską napaścią na Ukrainę. Na początku roku Ukraina zwróciła się do Unii Europejskiej o przysłanie wojskowych ekspertów. Wtedy pomysł poparła większość krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Przeciwne natomiast były Niemcy, oraz Włochy, Grecja i Cypr, które uważały, że taka europejska misja doprowadzi do eskalacji napięcia w relacjach Unii z Rosją. Teraz temat powrócił i zapadła zgoda. Unijna misja szkoleniowa dla armii ma być realizowana w krajach sąsiadujących z Ukrainą.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!