Polska – telewizja: 60 lat “Jacka i Agatki”

0
Fot. vod.tvp.pl
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

60 lat temu, 2 października 1962 roku, w Telewizji Polskiej ukazała się pierwsza polska dobranocka “Jacek i Agatka”. Przeznaczona dla najmłodszych widzów, cieszyła się ogromną popularnością. Pomysł programu był prosty i oszczędny w formie – w studiu telewizyjnym rozmawiały ze sobą dwie czarno-białe pacynki. Codziennie o godzinie 19.20 widzowie uczestniczyli w ich zabawach, rozterkach i problemach.
Autorką dobranocki była poetka i pisarka Wanda Chotomska. Pacynki – Jacka i Agatkę – zaprojektował Adam Kilian, a głosu obojgu bohaterom użyczyła Zofia Raciborska.

Dobranocka “Jacek i Agatka” przez prawie 11 lat gościła w polskich domach (1962-1973), a w kolejnych latach była emitowane powtórki na życzenie widzów. Dobranocka biła wówczas wszelkie rekordy popularności, wydawano płyty z bajkami o Jacku i Agatce, powstały pocztówki dźwiękowe, w sklepach pojawiło się mydło i olejek dla dzieci “Jacek i Agatka”. Lawinowo rosła liczba przedszkoli, które nazywano imieniem bohaterów programu. Autorka Wanda Chotomska była zapraszana z Jackiem i Agatką na spotkania z dziećmi do szkół, przedszkoli i świetlic.

Jacek i Agatka mają specjalną salę w Muzeum Dobranocek PRL w Rzeszowie, utworzonym w 2009 roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!