Polska – M. Morawiecki: rząd przygotowuje interwencję na rynku nawozów

0
Fot. Facebook: Mateusz Morawiecki
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Rząd przygotowuje interwencję na rynku nawozów – poinformował premier Mateusz Morawiecki. W związku z wysokimi cenami gazu ziemnego Grupa Azoty Puławy czasowo ograniczyła produkcję, a Anwil wstrzymał produkcję nawozów azotowych.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że temat nawozów był jednym z zagadnień poruszanych podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów. Szef rządu poprosił wicepremierów Henryka Kowalczyka i Jacka Sasina o wypracowanie w możliwie krótkim czasie odpowiedniego mechanizmu podażowego, popytowego i cenowego, tak żeby znowu móc dokonać odpowiedniej interwencji na rynku nawozów.

“Po to, żeby już nie tylko w tym roku, bo mówimy przede wszystkim o przyszłym roku, wysokie ceny nawozów nie przekładały się na wysokie ceny żywności” – dodał premier.  

Mechanizm przygotowany przez wicepremierów Henryka Kowalczyka i Jacka Sasina ma być przedstawiony podczas najbliższego lub kolejnego posiedzenia Rady Ministrów. 

Jak poinformował w komunikacie Anwil, gaz ziemny to główny surowiec wykorzystywany przy wytwarzaniu nawozów azotowych. “Ceny gazu ziemnego tylko w ciągu tygodnia wzrosły o 41 procent z 200,4 eur/MWh (15.08) do 282,8 eur/MWh (23.08). Z kolei od początku wojny na Ukrainie ceny tego surowca wzrosły o 218 procent, z 88,9 eur/MWh 24.02” – przekazał Anwil. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!