Prezydent Andrzej Duda: Krym był i jest ukraiński

0
121
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Krym był i jest ukraiński. W Kijowie Andrzej Duda wziął udział w szczycie Platformy Krymskiej – międzynarodowym spotkaniu poświęconym okupowanemu przez Rosjan półwyspowi.

Andrzej Duda zaczął swoje wystąpienie od – jak mówił – rzeczy oczywistej: przypomnienia, że Krym pozostaje częścią Ukrainy, niezależnie od rosyjskiej okupacji, choć – jak zaznaczył – jeszcze niedawno nie dla wszystkich było to jednoznaczne. Powiedział, że doskonale pamięta pierwsze spotkanie Platformy Krymskiej w zeszłym roku, w którym wzięło udział tylko kilku-kilkunastu prezydentów i premierów. “Panowało wówczas zupełnie inne myślenie w Europie, tak jakby Krym po prostu przepadł, i choć my – Zachód – nigdy tego nie uznamy, to musimy się z tym pogodzić, że Krym jest pod rosyjską okupacją, dla niektórych wręcz, że Krym staje się Rosją” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent powtórzył, że przynależność państwowa Krymu jest oczywistością. “Krym był i jest taką samą częścią Ukrainy, jak Gdańsk albo Lublin są częściami Polski, jak Nicea jest częścią Francji, jak Kolonia jest częścią Niemiec, tak jak Rotterdam jest częścią Holandii” – podkreślił.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jak powiedział Andrzej Duda, głównym tematem rozmów było wsparcie dla Ukrainy. Prezydent zaznaczył, że Polska wspiera Ukrainę na wielu płaszczyznach, również militarnie. Wyraził również przekonanie, że Ukraina obroni się przed rosyjską inwazją i odzyska całość okupowanego obecnie terytorium.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!