Najdroższy lek świata – stosowany w leczeniu SMA – będzie refundowany w Polsce

0
175
Fot. brazilian.report
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W Polsce będzie refundowany najdroższy lek na świecie – Zolgensma – stosowany w terapii genowej rdzeniowego zaniku mięśni, czyli SMA. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 1 września lek ten – przeznaczony dla niemowląt do 6-ego miesiąca – będzie podawany dzieciom, u których wykryto SMA w ramach programu przesiewowego. 

„Mamy badania przesiewowe, mamy wszystkie leki na SMA, które są dostępne na rynku w refundacji i mamy to dzięki nowym możliwościom finansowym związanym z utworzonym przez pana prezydenta Funduszem Medycznym” – mówił minister. „Polska jest jednym z nielicznych krajów, który ma tak szeroką ofertę leczenia rdzeniowego zaniku mięśni” – powiedziała Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa kancelarii prezydenta. 

Kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego profesor Anna Kostera-Pruszczyk powiedziała, że terapia genowa podawana raz w życiu choremu na rdzeniowy zanik mięśni niemowlęciu jest przełomem w leczeniu choroby. „Lek daje tym dzieciom szansę na prawidłowy rozwój, na dobrą sprawność w dalszym życiu” – dodała. 

Co roku rodzi się w Polsce około 50 dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni. Jedna dawka Zolgensmy to koszt kilku milionów złotych. Według szacunków na refundację terapii genowej będzie przeznaczane około 300 milionów złotych rocznie. Obecnie terapia dostępnym lekiem nusinersenem – to koszt dla systemu ochrony zdrowia około 200 milionów zł rocznie, jednak leczenie to musi być kontynuowane.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!