Polska: trwają prace nad ustalaniem przyczyn zatrucia Odry

0
Fot. Facebook: Wody Polskie
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała na Twitterze, że Państwowy Instytut Weterynaryjny przebadał 7 gatunków ryb i wykluczył rtęć jako powód ich śnięcia w Odrze. “Czekamy na wyniki badań kolejnych substancji” – napisała minister. 

Jak przekazała Joanna Kokot-Ciszewska, lubuski wojewódzki lekarz weterynarii, badania prowadzone są w trzech ściśle określonych kierunkach możliwych przyczyn zatrucia. “Są to metale ciężkie, pestycydy chloroorganiczne oraz polichlorowane bifenyle” – wyjaśniła. 
Joanna Kokot-Ciszewska podkreśliła także, że próbki do badań będą pobierane systematycznie. “Próbki są pobierane codziennie i eskortowane przez policyjne konwoje do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach” – mówiła. 

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba poinformował, że wyniki badań wody w Odrze – zarówno polskie, jak i niemieckie, nie wykazały do tej pory obecności w rzece rtęci. “Do Ministerstwa klimatu oficjalnie z Republiki Federalnej Niemiec wpłynęła informacja, że wyniki niemieckie są tożsame z wynikami polskimi w zakresie również zawartości rtęci, którą wykluczono. Zarówno po stronie niemieckiej, jak i polskiej mamy te same parametry. Podwyższone są niektóre czynniki, m.in. parametry chemiczne i fizyczne” – powiedział Jacek Ozdoba. Jak podkreślił, próbki są pobierane na długim odcinku Odry, a do tej pory pobrano ich po stronie polskiej 120. Prowadzone są też codzienne badania ujęć wody w pobliżu Odry. Wiceminister dodał, że trwają także badania toksykologiczne ryb. 

Do tej pory z Odry wyłowiono kilkanaście ton śniętych ryb, a monitoring prowadzony jest na odcinku 50-60 kilometrów rzeki. W akcji biorą udział, między innymi strażacy. Ponad stu druhów z Państwowej Straży Pożarnej oraz strażaków ochotników aktualnie pracuje na lubuskim odcinku Odry. Zielonogórskich strażaków wspiera Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie oraz Centralna Szkoła Straży Pożarnej w Częstochowie. 
“Na wysokości Kostrzyna nad Odrą stanęła zapora zatrzymująca śnięte ryby” – powiedział Arkadiusz Kaniak z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Zielonej Górze. “Współpracujemy zarówno z Wojskami Obrony Terytorialnej, jak i ze Strażą Rybacką. Mamy do dyspozycji ponad 40 różnego rodzaju pojazdów – głównie łodzie, ale też quady i drony. Cały odcinek Odry podzielony jest na trzy, tak zwane odcinki bojowe – krośnieński, słubicki oraz zielonogórski” – tłumaczył. W działaniach strażacy wykorzystują także barki stacjonujące w Cigacicach. 

Prace na Odrze będą kontynuowane w kolejnych dniach. “Przeczesujemy Odrę w kierunku górnego biegu rzeki. Na dzisiaj zaplanowaliśmy odległość około 10 kilometrów. Ryby, które zostaną wyłowione są składowane w odpowiednich miejscach i później zostaną zutylizowane. Takie działania potrwają prawdopodobnie przez kilka najbliższych dni” – zaznaczył Arkadiusz Kaniak. Według powiatowych lekarzy weterynarii prowadzących badania, w niektórych miejscach, na przykład w Nowej Soli zmniejsza się już ilość martwych ryb płynących z nurtem rzeki. 

Komendant Główny Policji wyznaczył milion złotych nagrody za wskazanie sprawcy zanieczyszczenia Odry. 
Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Gorzowie Wielkopolskim powiedział, że najbardziej prawdopodobnym powodem zatrucia rzeki był nielegalny zrzut substancji niebezpiecznych. Dodał, że reakcja służb była zbyt wolna, dlatego zarządził codzienne raportowanie sytuacji i wyciągnął konsekwencje kadrowe. “Jeżeli dojdę do wniosku, że doszło do poważnego naruszenia obowiązków lub zbyt wolnego działania, to będą wyciągane kolejne konsekwencje” – zapowiedział szef rządu.

Wczoraj premier poinformował, że zdecydował o dymisji prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy oraz szefa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.

Mateusz Morawiecki na konferencji w Gorzowie Wielkopolskim zadeklarował także, że jednym z priorytetów jest teraz odnalezienie i ukaranie winnych zatrucia Odry. Poinformował, że nagroda, wyznaczona za pomoc we wskazaniu potencjalnych sprawców, ma na celu dojście jak najszybciej, “kto jest sprawcą tego typu przestępstwa wobec środowiska naturalnego”.

Sprawę zanieczyszczenia rzeki badają prokuratura oraz uprawnione do tego organy podlegające Ministerstwu Klimatu i Środowiska. Wstępnie wytypowano już podmioty, które mogą być odpowiedzialne za katastrofę ekologiczną na Odrze.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!