Przedstawiciele polskiego rządu i polskich przedsiębiorstw działających na Słowacji wzięli udział w Polsko-Słowackim Forum Biznesu w Bratysławie. Jednym z głównych tematów konferencji było bezpieczeństwo energetyczne regionu w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wydarzenie zorganizowała polska ambasada w Bratysławie we współpracy ze słowackim dziennikiem „Hospodarske Noviny”.
Wśród tematów Polsko-Słowackiego Forum Biznesu znalazły się: wpływ pandemii koronawirusa i wojny na Ukrainie na gospodarkę oraz współpracę handlową obu państw. Nawiązano także do rozpoczynającej się w lipcu rocznej prezydencji Słowacji w Grupie Wyszehradzkiej.
W 2021 roku polsko-słowacka wymiana handlowa wyniosła prawie 13 miliardów euro i wzrosła o 23 procent. Według najnowszych danych dotyczących pierwszego kwartału bieżącego roku, polsko-słowackie obroty handlowe wyniosły 3 miliardy 754 miliony euro. Polski eksport wzrósł w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 34 procent i wyniósł około 2 miliardów 249 milionów euro. Import wyniósł 1 miliard 504 miliony euro i wzrósł o 16 procent rok do roku.
Minster rozwoju i technologii Waldemar Buda zauważył, że po zamknięciu rynku ukraińskiego, białoruskiego i rosyjskiego w związku z wojną, rośnie wolumen polskiego eksportu na Słowację – głównie w segmencie żywności i energetycznym. Zadeklarował również, że Słowacja może liczyć na współpracę z Polską w zakresie bezpieczeństwa energetycznego podkreślając, że jako kraj uzależniony od gazu z Rosji, Słowacja jest w dużo trudniejszej sytuacji niż Polska.
W zdywersyfikowaniu źródeł dostaw gazu ma pomóc Słowacji kończąca się budowa interkonektora gazowego łączącego ten kraj z Polską. Po stronie polskiej gazociąg jest już gotowy. Prace nad liczącym ponad sto kilometrów odcinkiem słowackim mają zakończyć się w lipcu. Budowę gazociągu wizytował dziś premier Słowacji Eduard Heger. „Przesył gazu będzie możliwy w obie strony.
Przepustowość tego interkonektora to mniej więcej tyle, co roczne zapotrzebowanie na gaz Słowacji” – powiedział Waldemar Buda.W rozmowie z Polskim Radiem minister Buda podkreślił, że przesył takich ilości gazu na Słowację będzie możliwy dopiero po zakończeniu budowy gazociągu Baltic Pipe oraz po rozbudowie gazoportu w Świnoujściu. „To są dla nas te momenty, w których będziemy mieli pewną nadwyżkę, którą moglibyśmy dysponować na rzecz Słowacji. Musi być pewna kolejność – zabezpieczenie interesu Polski, a dopiero potem wparcie naszych partnerów” – dodał minister.
Polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński podkreślił, że dla rozwoju kontaktów gospodarczych potrzebne są inwestycje drogowe. „Tutaj mamy wciąż bardzo dużo do nadrobienia. W ramach Inicjatywy Trójmorza budujemy wielki projekt Via Carpatia, który ma połączyć Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym. Rozmawiamy ze stroną słowacką o przyspieszeniu tego projektu po jej stronie. Po stronie polskiej ten projekt bardzo dobrze się rozwija” – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Paweł Jabłoński.
Dynamiczny rozwój infrastruktury drogowej w Polsce zauważyła w trakcie dyskusji słowacka wiceminister spraw zagranicznych Ingrid Brockova. Wskazała, że Polska efektywnie wykorzystuje w tym zakresie fundusze europejskie. „Problemem nie są pieniądze ale projekty – to jak są przygotowywane i realizowane” – zauważyła słowacka wiceminister.
Prowadzona w Bratysławie dyskusja dotyczyła również ETS – unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji. Słowacki minister gospodarki Richard Sulik powiedział, że system ten powinien zostać zreformowany lub zawieszony na okres kilku lat. Zgodził się z nim minister Waldemar Buda. „Nie możemy brnąć w politykę zaplanowaną na spokojne czasy w Europie” – argumentował przypominając, że Polska zgłaszała potrzebę reformy systemu ETS jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie.
„Dla Unii Europejskiej najważniejsze w tym momencie jest zakończenie wojny na Ukrainie. Poświęćmy naszą energię na odcięcie Putina od pieniędzy” – apelował z kolei szef słowackiego resortu gospodarki. Richard Sulik dodał, że mimo zastrzeżeń zgłaszanych przez Brukselę w kwestii wykorzystywania węgla kamiennego w Polsce, w pełni respektuje decyzje sąsiedzkiego kraju dotyczące miksu energetycznego.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!