Europa

Polsko-Słowackie Forum Biznesu w Bratysławie

19/05/2022 0 komentarzy

Przedstawiciele polskiego rządu i polskich przedsiębiorstw działających na Słowacji wzięli udział w Polsko-Słowackim Forum Biznesu w Bratysławie. Jednym z głównych tematów konferencji było bezpieczeństwo energetyczne regionu w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wydarzenie zorganizowała polska ambasada w Bratysławie we współpracy ze słowackim dziennikiem „Hospodarske Noviny”.

Wśród tematów Polsko-Słowackiego Forum Biznesu znalazły się: wpływ pandemii koronawirusa i wojny na Ukrainie na gospodarkę oraz współpracę handlową obu państw. Nawiązano także do rozpoczynającej się w lipcu rocznej prezydencji Słowacji w Grupie Wyszehradzkiej.

W 2021 roku polsko-słowacka wymiana handlowa wyniosła prawie 13 miliardów euro i wzrosła o 23 procent. Według najnowszych danych dotyczących pierwszego kwartału bieżącego roku, polsko-słowackie obroty handlowe wyniosły 3 miliardy 754 miliony euro. Polski eksport wzrósł w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 34 procent i wyniósł około 2 miliardów 249 milionów euro. Import wyniósł 1 miliard 504 miliony euro i wzrósł o 16 procent rok do roku.

Minster rozwoju i technologii Waldemar Buda zauważył, że po zamknięciu rynku ukraińskiego, białoruskiego i rosyjskiego w związku z wojną, rośnie wolumen polskiego eksportu na Słowację – głównie w segmencie żywności i energetycznym. Zadeklarował również, że Słowacja może liczyć na współpracę z Polską w zakresie bezpieczeństwa energetycznego podkreślając, że jako kraj uzależniony od gazu z Rosji, Słowacja jest w dużo trudniejszej sytuacji niż Polska.

W zdywersyfikowaniu źródeł dostaw gazu ma pomóc Słowacji kończąca się budowa interkonektora gazowego łączącego ten kraj z Polską. Po stronie polskiej gazociąg jest już gotowy. Prace nad liczącym ponad sto kilometrów odcinkiem słowackim mają zakończyć się w lipcu. Budowę gazociągu wizytował dziś premier Słowacji Eduard Heger. „Przesył gazu będzie możliwy w obie strony.

Przepustowość tego interkonektora to mniej więcej tyle, co roczne zapotrzebowanie na gaz Słowacji” – powiedział Waldemar Buda.W rozmowie z Polskim Radiem minister Buda podkreślił, że przesył takich ilości gazu na Słowację będzie możliwy dopiero po zakończeniu budowy gazociągu Baltic Pipe oraz po rozbudowie gazoportu w Świnoujściu. „To są dla nas te momenty, w których będziemy mieli pewną nadwyżkę, którą moglibyśmy dysponować na rzecz Słowacji. Musi być pewna kolejność – zabezpieczenie interesu Polski, a dopiero potem wparcie naszych partnerów” – dodał minister.

Polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński podkreślił, że dla rozwoju kontaktów gospodarczych potrzebne są inwestycje drogowe. „Tutaj mamy wciąż bardzo dużo do nadrobienia. W ramach Inicjatywy Trójmorza budujemy wielki projekt Via Carpatia, który ma połączyć Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym. Rozmawiamy ze stroną słowacką o przyspieszeniu tego projektu po jej stronie. Po stronie polskiej ten projekt bardzo dobrze się rozwija” – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Paweł Jabłoński.
Dynamiczny rozwój infrastruktury drogowej w Polsce zauważyła w trakcie dyskusji słowacka wiceminister spraw zagranicznych Ingrid Brockova. Wskazała, że Polska efektywnie wykorzystuje w tym zakresie fundusze europejskie. „Problemem nie są pieniądze ale projekty – to jak są przygotowywane i realizowane” – zauważyła słowacka wiceminister.

Prowadzona w Bratysławie dyskusja dotyczyła również ETS – unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji. Słowacki minister gospodarki Richard Sulik powiedział, że system ten powinien zostać zreformowany lub zawieszony na okres kilku lat. Zgodził się z nim minister Waldemar Buda. „Nie możemy brnąć w politykę zaplanowaną na spokojne czasy w Europie” – argumentował przypominając, że Polska zgłaszała potrzebę reformy systemu ETS jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie.

„Dla Unii Europejskiej najważniejsze w tym momencie jest zakończenie wojny na Ukrainie. Poświęćmy naszą energię na odcięcie Putina od pieniędzy” – apelował z kolei szef słowackiego resortu gospodarki. Richard Sulik dodał, że mimo zastrzeżeń zgłaszanych przez Brukselę w kwestii wykorzystywania węgla kamiennego w Polsce, w pełni respektuje decyzje sąsiedzkiego kraju dotyczące miksu energetycznego.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
30 Dec
NEWS
Sąd przedłużył o 3 miesiące areszt dla Janusza Palikota
30 Dec
NEWS
Ukraina - niemal 200 ataków na froncie
30 Dec
NEWS
Płd. Korea: nakaz aresztowania byłego prezydenta
28 Dec
NEWS
Elon Musk z poparciem dla AfD w artykule gościnnym dla niemieckiej gazety
28 Dec
NEWS
Niemcy: 15-latek planował zamach na kościół
27 Dec
NEWS
Naukowcy odkryli nowy gatunek śledzia w Bałtyku
27 Dec
NEWS
Putin odrzucił propozycję odroczenia członkostwa Ukrainy w NATO
26 Dec
NEWS
J. Biden zapowiada zwiększenie dostaw broni na Ukrainę
26 Dec
NEWS
UNICEF alarmuje: głód, choroby i fatalne warunki zagrażają ludziom w Strefie Gazy
26 Dec
NEWS
Polska: policja zatrzymała wczoraj 172 nietrzeźwych kierowców
24 Dec
NEWS
Hawaje: wybuch wulkanu Kilauea
24 Dec
NEWS
Na Morzu Śródziemnym zatonął rosyjski statek towarowy
21 Dec
NEWS
Rada Edukacji Chicago głosuje za zwolnieniem dyrektora generalnego CPS
21 Dec
NEWS
Zełenski spotkał się z szefem CIA
21 Dec
NEWS
Brazylia - co najmniej 32 osoby zginęły w wypadku autobusu
21 Dec
NEWS
Chicago: 23-latek zginął w strzelaninie na południu miasta
down
Najnowsze Wiadomości
WIGILIA DLA SAMOTNYCH I BEZDOMNYCH 2024
Kiermasz Świąteczny Związku Podhalan
Świąteczne msze w parafii św. Jacka w Chicago