Polska – Bytom: mieszkaniec odpowie za wyłudzanie podatku VAT na kwotę 5 mln zł

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prokuratura okręgowa w Katowicach skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 41-letniemu mieszkańcowi Bytomia oskarżonemu o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT. Działania mężczyzny miały narazić Skarb Państwa na straty w wysokości co najmniej 5 milionów złotych. Poza udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej 41-latkowi zarzuca się również poświadczanie nieprawdy w dokumentach oraz pranie brudnych pieniędzy.

Śledczy ustalili, że mężczyzna od marca 2005 roku do listopada 2006 roku w ramach działalności grupy, wystawiał nierzetelne i poświadczające nieprawdę faktury. Uczestnicy tej zorganizowanej grupy przestępczej podawali nieprawdziwe dane w deklaracjach podatkowych składanych w urzędach.

Płatności za rzekomo przeprowadzone transakcje następowały na rachunki osób biorących udział w tym nielegalnym procederze. Pieniądze następnie przekazywane były na kolejne rachunki bankowe, co miało utrudnić stwierdzenie ich przestępczego pochodzenia.

W tej sprawie w kwietniu 2011 roku skierowano do Sądu Okręgowego w Gliwicach akt oskarżenia przeciwko 5 osobom, w tym organizatorowi nielegalnego procederu. Zostały one już prawomocnie skazane. 

Postępowanie przeciwko ostatniemu z podejrzanych zostało zawieszone w 2007 roku, gdyż mężczyzna ukrywał się przed organami ścigania. Był poszukiwany listem gończym oraz Europejskim Nakazem Aresztowania. Śledztwo zostało podjęte do dalszego prowadzenia po zatrzymaniu mężczyzny w styczniu tego roku. 

Za zarzucane przestępstwa mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!