Polska: historyk o barwach narodowych

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Barwy biała i czerwona jako narodowe zostały wprowadzone przez parlament w 1831 roku, jednak towarzyszą nam już od średniowiecza.

Dawniej Polska słynęła z wyrobu wysokiej klasy czerwonego barwnika pozyskiwanego z rzadkich dziś owadów, czerwców polskich. Biel z kolei symbolizuje symbole narodowe Rzeczpospolitej – zarówno białego orła, jak i białą pogoń. Historycy uważają, że to mogło być jednym z powodów utrwalenia się barw białych i czerwonych najpierw jako barw królewskich, później związanych z wojskiem, a w końcu barw narodowych.

Jak mówi historyk Karol Mazur, biało-czerwona flaga towarzyszyła Polakom w trakcie wszystkich zrywów niepodległościowych, a szczególnym symbolem stała się podczas Powstania Warszawskiego. “Po latach zaborów mamy własną państwowość, tracimy ją w wyniku niemieckiej napaści i walczymy o nią. Powstanie Warszawskie było zwieńczeniem tej walki” – powiedział historyk. Karol Mazur podkreślił, że barwy narodowe mają szczególną wartość dla Powstańców. “Najcenniejsze dla nich jest to, że mogli flagi nosić ze sobą codziennie w postaci opasek. Zawsze, gdy przekazywali nam pamiątki, podkreślali, że jest to dla nich relikwia” – powiedział Karol Mazur.

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej ustanowiono w 2004 roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!