Niemcy: uroczystość odsłonięcia pomnika generała B. Roi na terenie obozu Sachsenhausen

0
481
Fot. Facebook: IPN
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W podberlińskim Oranienburgu został odsłonięty pomnik generała Bolesława Roi. Ceremonia odbyła się w ramach 77. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Udział wzięli w niej w niej między innymi polscy dyplomaci, władze Kielc i szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Minister Jan Józef Kasprzyk powiedział Polskiemu Radiu, że Bolesław Roja był nie tylko wybitnym dowódcą wojska polskiego, który walnie przyczynił się do odzyskania niepodległości. Po 1918 roku włączył się także aktywnie w życie polityczne. 

“Niewątpliwie należał do elity Drugiej Rzeczypospolitej. Dlatego znalazł się w obozie Sachsenhausen. W ramach akcji Niemców, która miała na celu pozbawienie Polski jej elity, został aresztowany i przywieziony tutaj, a potem zamordowany” – przypomniał minister Jan Józef Kasprzyk.

Polski konsul w Berlinie Marcin Król podkreślił, że generał Bolesław Roja był wyjątkowym patriotą, który wbrew rzucanym mu pod nogi kłodom do końca pozostał depozytariuszem polskości. “Ten pomnik nadaje szczególny wymiar polskiej pamięci narodowej. Mamy tu teraz naszych dwóch wybitnych generałów” – zaznaczył.

Pomnik generała Bolesława Roi stanął obok miejsca upamiętnienia Stefana Roweckiego, jednego z najznamienitszych dowódców Armii Krajowej, który również trafił do KL Sachsenhausen.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!