W Muzeum Narodowym w Warszawie otwarto wystawy “Chagall” i “Stan rzeczy”. Nowe ekspozycje czasowe zainaugurowały jubileusz 160-lecia instytucji. W ramach obchodów, Muzeum prezentuje swoje bogate zbiory, zarówno jedne z najnowszych i najcenniejszych nabytków – prace Marca Chagalla, jak i zabytkowe obiekty z kolekcji.
Podczas wernisażu wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że zakup 14 dzieł Chagalla na aukcji w Szwajcarii był bezprecedensowym wydarzeniem w historii polskiego muzealnictwa. “To dobrze, że polskie muzea mogą się pochwalić takimi nabytkami i prezentować takie wystawy” – zaznaczył. Ponadto szef resortu kultury podziękował całemu zespołowi Muzeum, bo jak wyjaśniał “bez ich odwagi, co do tego typu zakupów, nie moglibyśmy prezentować teraz prac Chagalla i nie byłyby one własnością państwa polskiego oraz tej wspaniałej instytucji”.
Dyrektor Muzeum Narodowego Łukasz Gaweł powiedział, że na wystawę “Stan rzeczy” trafiło ponad dwieście najciekawszych i najbardziej zagadkowych zabytków zgromadzonych przez Muzeum w ciągu 160 lat istnienia. Podkreślił, że pracownicy muzeum potrafią je opisać, znają ich pochodzenie, skomplikowane nazwy i przeznaczenie. Wyjaśniał, że ta wystawa miała być swego rodzaju hołdem dla wszystkich muzealników. “To hołd złożony muzeom i muzealnikom, którzy na co dzień pracują z przedmiotami, pielęgnując je, opisując, badając, konserwując i zachowując, bo są to naprawdę niezwykłe historie” – zaznaczył Łukasz Gaweł.
Na wystawie “Chagall” oprócz zakupionych jesienią na aukcji prac artysty na papierze można także podziwiać dwie jego grafiki ze zbiorów Muzeum. Ekspozycja “Chagall” będzie dostępna dla zwiedzających do 24 lipca, a “Stan rzeczy” do 7 sierpnia. W ramach obchodów na publiczność czekają także jubileuszowe projekty edukacyjne i kulturalne. Na lato zaplanowano ekspozycję poświęconą Witkacemu, prezentującą dzieła artysty ze zbiorów Muzeum. Zwiedzający będą też mieli okazję do zapoznania się z rzadko pokazywanymi, pochodzącymi z różnych epok i stron świata numizmatami z kolekcji Gabinetu Monet i Medali MNW. Obchody jubileuszu zakończy wystawa “Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910”, zorganizowana we współpracy z muzeami zagranicznymi.
Kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie liczy ponad 830 tysięcy dzieł sztuki.