Archidiecezja Chicago wypłaci 800 tys. odszkodowania ws. o wykorzystywanie seksualne

0
Archidiecezja Chicago

Archidiecezja Chicago zgodziła się na wypłatę odszkodowania w wysokości 800 tysięcy dolarów, w sprawie o wykorzystywanie seksualne nieletnich przez 5 księży. Wśród wymienionych w ugodzie duchownych znalazł się ksiądz George Clements, znany działacz na rzecz praw obywatelskich, który zmarł w 2019 roku w wieku 87 lat.

George Clements był wybitną, ale też kontrowersyjną postacią. Ceniony był za swoją pracę na rzecz praw obywatelskich i sprawiedliwości społecznej. Brał udział m.in w protestach organizowanych przez Martina Luthera Kinga Jr. w Chicago, Alabamie i Mississippi. Był drugim czarnoskórym księdzem wyświęconym w Archidiecezji Chicago oraz pierwszym duchownym, który adoptował dziecko. Jego życie zainspirowało do nakręcenie filmu pt. „The Father Clements Story” z 1987 roku.

Kardynał Blase Cupich, arcybiskup Chicago, poprosił George’a Clementsa o odstąpienie od czynnej posługi w 2019 roku. Duchowny oskarżony został o wykorzystywanie seksualne nieletniej osoby w czasie, gdy był proboszczem parafii pod wezwaniem Świętych Aniołów w latach 1974-79.

Inni duchowni wymienieni w porozumieniu sądowym o odszkodowanie to:  Edward Courtney, Michael Weston, Daniel Holihan i Joseph Fitzharris.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!