Przewodniczący Episkopatu o rocznicy chrztu Polski

0
Fot. Facebook: Episkopat Polski
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Arcybiskup Stanisław Gądecki podkreślił w rocznicę chrztu Polski, że to święto jest okazją do uświadomienia sobie, że z Dekalogu wyrasta porządek moralny i społeczny, który ukształtował nasz kraj.

Przewodniczący Episkopatu wskazał, że chrzest był “decydującym wydarzeniem dla powstania Polski i dla ukształtowania się chrześcijańskiej tożsamości”. “1056 lat temu Polska stała się państwem chrześcijańskim. Zaczęła wtedy istnieć historycznie” – powiedział arcybiskup Gądecki. 

Z tego względu – jak dodał – nieprzypadkowo od 2019 roku każda rocznica tego wydarzenia to święto państwowe. “To niejako potwierdzenie słów świętego Jana Pawła II, który mówił, że nie można bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski” – stwierdził przewodniczący Episkopatu.

Arcybiskup przypomniał, że po raz czwarty obchodzimy państwowe Święto Chrztu Polski. “Jest to okazja do uświadomienia sobie, że z Dekalogu wyrasta cały porządek moralny i społeczny, jaki ukształtował naszą ojczyznę. Niech dziedzictwo poprzednich pokoleń, tradycja, wartości i wiara będą dalej stałym elementem naszej kultury”” – podkreślił.

Przewodniczący Episkopatu życzył każdemu, “abyśmy coraz bardziej szanowali nasze chrześcijańskie dziedzictwo i byli z niego dumni”.

Święto Chrztu Polski zostało ustanowione przez Sejm Rzeczpospolitej 22 lutego 2019 roku. Upamiętnia historyczne wydarzenie z 14 kwietnia 966, kiedy książę Polan Mieszko I przyjął chrzest w swoim imieniu i ludu, którego był władcą. Akt ten zainicjował chrystianizację ziem polskich i jest uznawany za początek naszej państwowości.

Przyjmuje się, że chrzest Mieszka I odbył się za pontyfikatu Jana XIII. Większość historyków uznaje, że do wydarzenia doszło w Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 roku, ponieważ zgodnie ze starożytną tradycją Kościoła, chrzczono wówczas katechumenów.

Miejsce chrztu natomiast nie zostało, jak dotąd ustalone. Wskazywane jest zarówno Gniezno, jak i Ostrów Lednicki czy Poznań. Akt chrztu zapoczątkował proces chrystianizacji ówczesnego państwa polskiego i włączył je do rodziny chrześcijańskich narodów Europy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!