„EO” J. Skolimowskiego powalczy o Złotą Palmę na festiwalu w Cannes

0
Fot. festival-cannes.com

Film „EO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego powalczy o Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Organizatorzy największej imprezy filmowej na świecie ogłosili tak zwaną „oficjalną selekcję”, czyli listę filmów, które zostaną wyświetlone podczas festiwalu. W programie znalazły się dwie polskie produkcje. 

Nominację do „oficjalnej selekcji” festiwalu w Cannes otrzymało około 50 filmów, z czego 18 znalazło się w konkursie głównym. O Złotą Palmę powalczą między innymi „Crimes of the Future” Kanadyjczyka Davida Cronenberga, „Armageddon Time” w reżyserii James’a Greya, nowy film braci Dardenne „Tori i Lokita” oraz „Tchaikovski’s wife” rosyjskiego reżysera Kiriłła Sieriebriennikowa.

Polskim kandydatem do Złotej Palmy jest film „EO” Jerzego Skolimowskiego, opowiadający o losach cyrkowego osiołka. Obraz jest inspirowany nakręconym w latach 60 francuskim filmem „Na los szczęścia, Baltazarze!”. „To wyjątkowe mieć na festiwalu debiuty filmowe, ale także dzieła takich reżyserów jak Skolimowski. To prawdziwi filmowcy, którzy tworzą niezwykle oryginalne filmy” – stwierdził na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Thierry Frémaux. 

W Cannes zostanie też zaprezentowany film Agnieszki Smoczyńskiej pod tytułem „Silence Tweens”. Polska produkcja wystartuje w kategorii „Un certain regard” obejmującej filmy debiutanckie lub eksperymentalne. Poza konkursem zostaną wyświetlone między innymi najnowszy filmy George’a Millera „Three Thousand Years of Longing”, „Elvis” Baza Luhrmanna, oraz „Top Gun: Maverick” z Tomem Cruisem. Aktor zostanie uhonorowany na festiwalu za całokształt kariery. 

Festiwal rozpocznie się 17 maja projekcją francuskiego filmu o zombie w reżyserii Michela Hazanaviciusa „Z jak Z”. Werdykt jury zostanie ogłoszony 28 maja.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!