Niedziela Palmowa – rozpoczyna Wielki Tydzień

0
niedziela palmowa
Fot. niedziela.pl
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Kościół katolicki obchodzi dziś Niedzielę Palmową zwaną inaczej “Niedzielą Męki Pańskiej”. To najważniejszy okres w roku liturgicznym, czyli Wielki Tydzień. Święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Proboszcz warszawskiej bazyliki Świętego Krzyża ksiądz Bartosz Pikul, zaznaczył, że jest to dzień – klucz, który otwiera przed nami tajemnice Wielkiego Tygodnia i wprowadza w przeżywanie najważniejszych wydarzeń naszego zbawienia: Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. 

“Niedziela Palmowa przypomina nam tłumy, które wyszły, aby witać Chrystusa z gałązkami palm w ręku. Zachowywali się tak, jak powinni się zachować wobec oczekiwanego monarchy, który przychodzi aby wyzwolić, aby dać wolność. Jednakże Chrystus nie jest monarchą politycznym. „Hosanna Synowi Dawida” – wyznają w Nim Mesjasza. Ale Chrystus nie jest Mesjaszem, który przychodzi zwyciężać mocą, takiego jakiego oczekiwali. Jest Mesjaszem niezwykłym – przychodzi aby zbawiać miłością” – wyjaśnia kapłan.

Dodaje, że “Bóg wybiera miłość, choć wydaje się słaba w oczach świata, aby ten świat zbawić”. “To ten sam tłum zawiedziony sposobem mówienia i działania Chrystusa, za parę dni będzie krzyczał: Ukrzyżuj Go!! Ukrzyżuj Go!! – bo działa niesiony emocjami, brak mu zastanowienia. Niedziela Palmowa wzywa nas, abyśmy zastanowili się – kim dla nas jest Jezus? Czy Tym, Który chce mocą i siłą rozwiązywać problemy? Nie takiego Jezusa oczekujemy. On Jest Panem, Który przychodzi, aby nas zbawić miłością ofiarną. Tą miłością, która osiągnie swój szczyt w Wielki Piątek”- podkreśla ksiądz Bartosz Pikul. 

Liturgia Niedzieli Palmowej jest pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, dokąd przybył wraz z uczniami na wiosenne Święto Paschy. Mieszkańcy Jerozolimy witali Go triumfalnie jako króla i wyzwoliciela. Pod nogi osiołka, na którym jechał Jezus, rozkładano szaty, a dzieci witały Go palmowymi gałązkami. 

Na pamiątkę tamtych wydarzeń w Niedzielę Palmową święci się palmy, które mają symbolizować chwałę Chrystusa. Podczas Mszy świętej odczytywany jest opis Męki Pańskiej. 

W Niedzielę Męki Pańskiej, kapłan nie ubiera pokutnych szat w kolorze fioletowym. Jego ornat ma kolor czerwony, który jest znakiem godności królewskiej. Symbolizuje: ogień, krew i miłość.

Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży.
Dziś o godz. 11.00 kardynał Kazimierz Nycz poprowadzi procesję z palmami i odprawi Mszę świętą w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego. Po liturgii zostanie rozstrzygnięty Ursynowski Konkurs Palm. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!