Po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Polski i Japonii

0
391
Fot. Twitter: MSZ
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau spotkał się w Warszawie ze swoim japońskim odpowiednikiem – Yoshimasą Hayashim. Yoshimasa Hayashio dwiedził Polskę jako specjalny wysłannik premiera Japonii do spraw pomocy humanitarnej.

Jak powiedział po spotkaniu szef polskiego MSZ – Zbigniew Rau – rozmowy zdominował temat sytuacji na Ukrainie: “Odbyliśmy merytoryczną dyskusję skoncentrowaną na wojnie w Ukrainie i na jej humanitarnych konsekwencjach. Omówiliśmy też obecną sytuację na Ukrainie i dotychczasowe działania w tej kwestii naszych państw”, dodał Zbigniew Rau.

Minister spraw zagranicznych Japonii – Yoshimasa Hayashi – powiedział, że rosyjska agresja jest pogwałceniem prawa międzynarodowego i Japonia będzie w tym temacie mówić jednym głosem z Polską: “Chcemy kontynuować współpracę z Polską – naszym strategicznym partnerem – aby bronić przestrzegania prawa międzynarodowego. Częścią tych działań jest nałożenie i utrzymywanie dotkliwych sankcji wobec Rosji”, dodał minister spraw zagranicznych Japonii.

Yoshimasa Hayashi poinformował, że w odpowiedzi na napaść Rosji na Ukrainę rząd Japonii zdecydował się przekazać za pośrednictwem organizacji międzynarodowych 100 milionów dolarów na pilną pomoc humanitarną dla Ukrainy i krajów sąsiadujących, w tym Polski, a następnie kolejne 100 milionów złotych na zakup jedzenia, lekarstw, środków higieny dla Ukraińców. Szef japońskiej dyplomacji dodał, że “w miarę możliwości” Japonia będzie przyjmować uchodźców z Ukrainy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!