Polska: 15 kwietnia rusza nabór wniosków w programie Mój Prąd 4.0

0
prąd
Fot. Globenergia/Ministerstwo Klimatu i Środowiska
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Od 15 kwietnia będą przyjmowane wnioski w czwartej edycji programu Mój Prąd. Dofinasowanie będzie obejmować nie tylko domowe instalacje fotowoltaiczne, ale również magazyny energii, magazyny ciepła i systemy zarządzania energią. Dotacja dla jednego gospodarstwa domowego może w sumie wynieśc ponad 20 tysięcy złotych. 

Jak mówił wiceminister klimatu i środowiska i pełnomocnik rządu do spraw odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska w tej edycji programu Mój Prąd na samą fotowoltaikę można zyskać do czterech tysięcy złotych. Kwota ta wzrośnie do pięciu tysięcy, gdy wnioskodawca będzie rozliczał także pozostałe elementy instalacji przewidziane w programie. Ponadto dofinansowanie do magazynu energii wynosi do 7,5 tysiąca złotych, do magazynu ciepłej wody użytkowej – do 5 tysięcy złotych i domowego system zarządzania energią – do 3 tysięcy złotych. 

“W sumie maksymalnie możemy w programie Mój Prąd 4.0 uzyskać dofinansowanie 20 tysięcy 500 złotych na wszystkie te komponenty” – powiedział wiceminister. 

Jak mówił pełniący obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski w ramach programu Mój Prąd finansowane są inwestycje zakończone.

“Musimy mieć zainstalowaną instalację na dachu, podpisaną umowę z operatorem sieci dystrybucji i dopiero później możemy składać wniosek. Nie przyjmujemy wniosków, które nie są zamknięte w postaci umowy i zamontowania licznika. To jest finansowanie inwestycji zakończonej z kosztami kwalifikowanymi od 1 lutego 2020 roku” – mówił p. o. prezesa NFOŚiGW. 

Paweł Mirowski wyraził nadzieję, że dzięki nowej edycji programu gospodarstwa wytwarzające prąd chętnie sięgną po możliwość magazynowania energii. “Pozwalamy sfinansować w ramach programu Mój Prąd magazyny energii, te nasze, indywidualne, które teraz nie są zbyt powszechnymi, a liczymy na to, że dzięki dofinansowaniu do 7,5 tysiąca złotych ten sposób magazynowania w miejscu wytworzenia energii będzie coraz bardziej popularny” – mówił Paweł Mirowski.

Wiceminister Ireneusz Zyska powiedział, że w Polsce lawinowo rośnie liczba uruchamianych instalacji fotowoltaicznych. “Na naszych oczach zmienia się rynek energii” – mówił. “W grudniu 2015 roku w Polsce było około 4 tysięcy prosumentów. W lutym 2022 roku przekroczyliśmy poziom 900 tysięcy prosumentów, zbliżamy się do miliona. To jest zupełnie nowy wymiar energetyki rozproszonej, energetyki prosumenckiej” – mówił pełnomocnik rządu do spraw odnawialnych źródeł energii.

Czwarta edycja programu jest przeznaczona dla osób fizycznych, których instalacja zostanie podłączona do nowego systemu rozliczeń wytwarzanej energii. Chodzi o rozliczenie net-billing, czyli w oparciu o wartość energii. Z dotacji, na przykład na magazyny energii, mogą skorzystać także prosumenci rozliczający się według poprzedniego systemu, ale pod warunkiem przejścia na nowy system. Budżet na realizację czwartej edycji programu “Mój Prąd” ma wynieść około 350 milionów złotych.

Według ocen ekspertów, w ubiegłym roku 1,5 procent energii elektrycznej wyprodukowanej w Polsce pochodziło z fotowoltaiki. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!