Polska

Polska: uroczystości pogrzebowe Barbary Krafftówny

04/02/2022 0 komentarzy

Rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz i świata kultury oraz wielbiciele jej talentu pożegnali w Warszawie Barbarę Krafftównę. Wybitna aktorka filmowa, teatralna, radiowa i kabaretowa zmarła 23 stycznia w wieku 93 lat. 

Pogrzeb miał charakter państwowy z asystą wojskową. Mszę pogrzebową odprawiono w Kościele Środowisk Twórczych. Barbara Krafftówna spoczęła w Alei Zasłużonych na Wojskowych Powązkach. Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości napisał, że Barbara Krafftówna była artystką o ogromnym talencie aktorskim, wspartym wielką pracowitością i pasją. Zaznaczył, że ci, którzy znali artystkę, pozostawali pod wrażeniem jej niezwykłego uroku, poczucia humoru, ciepła i pogody ducha. 

“Była wspaniałym człowiekiem. Lubiła i szanowała innych ludzi. Nie unikała wyzwań, głodna życia i starająca się doceniać przede wszystkim jego dobre strony, choć przecież los nie szczędził jej bolesnych doświadczeń. Taka właśnie życzliwie i filuternie uśmiechnięta będzie trwać w naszej pamięci” – napisał prezydent w liście odczytanym przez jego doradcę, prezesa Radia dla Ciebie Tadeusza Deszkiewicza.  „Śmierć Barbary Krafftówny zamyka ważny rozdział we współczesnych dziejach polskiej kultury” – podkreślił w liście wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. 

Uroczystości w samo południe rozpoczęło odegranie w Kościele Środowisk Twórczych hejnału z Wieży Mariackiej z radiowej Jedynki, Barbara Krafftówna bardzo aktywnie walczyła bowiem o przywrócenie w Polskim Radiu pełnej wersji hejnału granego na cztery strony świata. Na zakończenie mszy uczestnicy pogrzebu wysłuchali utworu „Sztuczny miód” w niezapomnianej interpretacji Barbary Krafftówny. 

Zgromadzeni w kościele pożegnali artystkę brawami. W ostatniej drodze Barbarze Krafftównie licznie towarzyszyli koledzy – artyści, między innymi, Teresa Lipowska, Emilia Krakowska, Jan Pietrzak, Cezary Żak i Tadeusz Chudecki.  

Barbara Krafftówna współpracowała z wieloma cenionymi reżyserami, grała też wielkie role dramatyczne. Widzowie pokochali ją za rolę Honoraty w kultowym serialu “Czterej pancerni i pies”, zdaniem krytyków natomiast jej najwybitniejszą kreacją filmową była postać Felicji w obrazie “Jak być kochaną” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa, gdzie zagrała u boku Zbigniewa Cybulskiego. Od wielu lat była związana z Teatrem Polskiego Radia, występowała też w Teatrze Telewizji. 

Do historii polskiej estrady przeszły jej występy w “Kabarecie Starszych Panów”, a także “Pod Egidą” i “Frascati”. Za całokształt twórczości Barbara Krafftówna została wyróżniona w 2019 roku Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymała też Złoty Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych