Polska: uroczystości pogrzebowe Barbary Krafftówny

0
Fot. Szymon Starnawski/warszawa.naszemiasto.pl
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz i świata kultury oraz wielbiciele jej talentu pożegnali w Warszawie Barbarę Krafftównę. Wybitna aktorka filmowa, teatralna, radiowa i kabaretowa zmarła 23 stycznia w wieku 93 lat. 

Pogrzeb miał charakter państwowy z asystą wojskową. Mszę pogrzebową odprawiono w Kościele Środowisk Twórczych. Barbara Krafftówna spoczęła w Alei Zasłużonych na Wojskowych Powązkach. Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości napisał, że Barbara Krafftówna była artystką o ogromnym talencie aktorskim, wspartym wielką pracowitością i pasją. Zaznaczył, że ci, którzy znali artystkę, pozostawali pod wrażeniem jej niezwykłego uroku, poczucia humoru, ciepła i pogody ducha. 

“Była wspaniałym człowiekiem. Lubiła i szanowała innych ludzi. Nie unikała wyzwań, głodna życia i starająca się doceniać przede wszystkim jego dobre strony, choć przecież los nie szczędził jej bolesnych doświadczeń. Taka właśnie życzliwie i filuternie uśmiechnięta będzie trwać w naszej pamięci” – napisał prezydent w liście odczytanym przez jego doradcę, prezesa Radia dla Ciebie Tadeusza Deszkiewicza.  „Śmierć Barbary Krafftówny zamyka ważny rozdział we współczesnych dziejach polskiej kultury” – podkreślił w liście wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. 

Uroczystości w samo południe rozpoczęło odegranie w Kościele Środowisk Twórczych hejnału z Wieży Mariackiej z radiowej Jedynki, Barbara Krafftówna bardzo aktywnie walczyła bowiem o przywrócenie w Polskim Radiu pełnej wersji hejnału granego na cztery strony świata. Na zakończenie mszy uczestnicy pogrzebu wysłuchali utworu „Sztuczny miód” w niezapomnianej interpretacji Barbary Krafftówny. 

Zgromadzeni w kościele pożegnali artystkę brawami. W ostatniej drodze Barbarze Krafftównie licznie towarzyszyli koledzy – artyści, między innymi, Teresa Lipowska, Emilia Krakowska, Jan Pietrzak, Cezary Żak i Tadeusz Chudecki.  

Barbara Krafftówna współpracowała z wieloma cenionymi reżyserami, grała też wielkie role dramatyczne. Widzowie pokochali ją za rolę Honoraty w kultowym serialu “Czterej pancerni i pies”, zdaniem krytyków natomiast jej najwybitniejszą kreacją filmową była postać Felicji w obrazie “Jak być kochaną” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa, gdzie zagrała u boku Zbigniewa Cybulskiego. Od wielu lat była związana z Teatrem Polskiego Radia, występowała też w Teatrze Telewizji. 

Do historii polskiej estrady przeszły jej występy w “Kabarecie Starszych Panów”, a także “Pod Egidą” i “Frascati”. Za całokształt twórczości Barbara Krafftówna została wyróżniona w 2019 roku Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymała też Złoty Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!