Polska i Czechy zawarły porozumienie w sprawie kopalni Turów. Ogłosili to na wspólnej konferencji prasowej w Pradze premierzy obu państw. Polska zobowiązała się do wypłaty rekompensat za szkody spowodowane wydobyciem w wysokości 45 milionów euro. Oprócz tego strona polska ma wybudować infrastrukturę chroniącą środowisko po czeskiej stronie granicy. Jedną z inwestycji będzie podziemny ekran chroniący przed odpływem wód gruntowych.
Czesi otrzymają również dostęp do danych z monitoringu wód i powietrza. Porozumienie zakłada też powołanie wspólnego funduszu, z którego będą finansowane małe projekty związane z ochroną środowiska.
Premier Czech Petr Fiala powiedział, że umowa zabezpiecza interesy mieszkańców przygranicznych terenów. “Porozumienie bez wątpienia przynosi korzyści i namacalne efekty terenom pośrednio lub bezpośrednio poszkodowanym wydobyciem w Turowie” – zaznaczył szef czeskiego rządu.
Premierzy podkreślili, że porozumienie otwiera przestrzeń do dialogu w innych sprawach między Polską i Czechami. “Podpisanie tej umowy jest dla nas fundamentalnie ważne także ze strategicznego punktu widzenia, bo kończy okres zamrożenia czy zahamowania bardzo dobrych relacji polsko-czeskich. Dzisiaj otwieramy nowy rozdział w bardzo dobrych nastrojach” – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który dodał, że przedmiotem rozmowy z Petrem Fialą była także sytuacja na wschodzie Europy.
Umowa w sprawie Turowa będzie obowiązywać przez 5 lat. W tym czasie sporne kwestie dotyczące wydobycia będzie rozstrzygał na wniosek stron Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Czechy mają wycofać złożony w lutym ubiegłego roku pozew do TSUE tuż po otrzymaniu od Polski uzgodnionych w ramach porozumienia środków finansowych. Według premiera Fiali nastąpi to w ciągu kilku godzin od przelewu.