Sejmowa podkomisja rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o dokumentach paszportowych. W przyszłym tygodniu sprawozdaniem z jej prac zajmie się właściwa komisja sejmowa, a następnie przepisy zostaną skierowane do II czytania w Sejmie.
Projekt zakłada utworzenie Rejestru Dokumentów Paszportowych, co ma umożliwić miedzy innymi uruchomienie nowych e-usług.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker mówił, że budowa Rejestr spowoduje zmiany w procesie wnioskowania o paszport. Obywatele nie będą już musieli wypełniać papierowego wniosku, który z uwagi na specyficzne wymiary i odpowiednią gramaturę papieru jest dostępny wyłącznie w urzędzie. Wniosek będzie generowany bezpośrednio w rejestrze przez urzędnika, następnie będzie podpisywany przez obywateli na odpowiednim urządzeniu.
Uruchomione zostaną także nowe usługi elektroniczne dla obywateli. Chodzi między innymi o możliwość sprawdzania ważności paszportu czy unieważnienia go w przypadku utracenia. Obywatele będą też otrzymywać powiadomienia za pośrednictwem Rejestru Dokumentów Paszportowych o zamianach statusu paszportu, np. zbliżającym się terminie utraty ważności.
Ostateczny termin na wdrożenie tych usług ustalono na 28 marca tego roku.