Polska – Sejm: podkomisja rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o dokumentach paszportowych

0
586
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Sejmowa podkomisja rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o dokumentach paszportowych. W przyszłym tygodniu sprawozdaniem z jej prac zajmie się właściwa komisja sejmowa, a następnie przepisy zostaną skierowane do II czytania w Sejmie. 

Projekt zakłada utworzenie Rejestru Dokumentów Paszportowych, co ma umożliwić miedzy innymi uruchomienie nowych e-usług.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker mówił, że budowa Rejestr spowoduje zmiany w procesie wnioskowania o paszport. Obywatele nie będą już musieli wypełniać papierowego wniosku, który z uwagi na specyficzne wymiary i odpowiednią gramaturę papieru jest dostępny wyłącznie w urzędzie. Wniosek będzie generowany bezpośrednio w rejestrze przez urzędnika, następnie będzie podpisywany przez obywateli na odpowiednim urządzeniu. 

Uruchomione zostaną także nowe usługi elektroniczne dla obywateli. Chodzi między innymi o możliwość sprawdzania ważności paszportu czy unieważnienia go w przypadku utracenia. Obywatele będą też otrzymywać powiadomienia za pośrednictwem Rejestru Dokumentów Paszportowych o zamianach statusu paszportu, np. zbliżającym się terminie utraty ważności. 
Ostateczny termin na wdrożenie tych usług ustalono na 28 marca tego roku. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!