Polska: rząd przyjął nowelizację budżetu państwa na ten rok

0
238
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Rząd przyjął nowelizację budżetu państwa na 2021 rok. Deficyt w porównaniu do ustawy ma zmniejszyć się z 82,3 mld zł do 40,4 mld zł. Szef rządu zapowiedział na konferencji, że nowelizacja budżetu umożliwi przeznaczenie większych środków na zdrowie, szkolnictwo wyższe, kształcenie medyków, poprawę deficytów z poprzednich lat oraz transport i rolnictwo.

Spodziewana nadwyżka wyniesie około 80 miliardów złotych. “Na skutek lepszych dochodów, na skutek uszczelnień, które wdrażamy, pojawia się więcej pieniędzy w budżecie, więcej dochodu, zdecydowanie więcej dochodu niż planowaliśmy” – tłumaczył premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dodał, że większy niż początkowo zakładano będzie także wzrost gospodarczy. W tym roku może on przekroczyć 4,8 procent, czyli będzie o 0,8 procent większy niż początkowo przewidywano.

W ramach nowelizacji zwiększony ma zostać budżet Narodowego Funduszu Zdrowia. Zmienionych ma zostać wiele wycen świadczeń medycznych. Część środków zostanie przeznaczona na zwiększenie wynagrodzeń w sektorze medycznym oraz na uczelnie kształcące medyków. Na samą ochronę zdrowia przeznaczony ma zostać 1 mld zł. Dodatkowe 3,6 mld zł ma zostać przeznaczone na drogi a na kolej 6,4 mld zł.

Na wsparcie rolnictwa ma zostać przeznaczone dodatkowe 650 mln zł. Środki te mają zostać wydane między innymi na zwalczanie chorób zakaźnych wśród zwierząt i pomoc finansową dla rolników poszkodowanych przez ASF.

Dochody w nowelizacji wzrosną z 404,5 mld zł do blisko 483 mld zł, a wydatki wzrosną z 486,8 mld zł do 523,4 mld zł.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!