Polska: konkurs BLISKO, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

0
565
Fot. Narodowe Centrum Kultury
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Około 5 milionów 400 tysięcy złotych trafi do 49 bibliotek publicznych w całej Polsce na działania podejmowane w ramach pierwszej edycji konkursu BLISKO. Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podkreślił w Bibliotece Publicznej w Radzyminie, że program dotacyjny BLISKO ma na celu przede wszystkim aktywizację lokalnych społeczności w działania na rzecz upowszechniania czytelnictwa.

“To jest konkurs, który – jak sama nazwa wskazuje – ma zbliżać ofertę kultury, w tym wypadku, lokalne biblioteki publiczne do czytelników, społeczności lokalnej” – powiedział wicepremier Gliński.

Przypomniał, że konkurs BLISKO jest częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach drugiej tury programu na rozwój czytelnictwa w latach 2021-2025 zostanie przeznaczanych ponad miliard złotych. Oznacza to wzrost nakładów budżetu państwa na realizację programu o blisko 40 procent.

“To jest z jednej strony wysiłek finansowy budżetu państwa, ale z drugiej strony wielka satysfakcja, że te pogramy są realizowane. Oprócz infrastruktury, nowości książkowych, jest także bardzo wiele programów interakcyjnych, programów miękkich, programów polegających na kontakcie z czytelnikiem i właśnie ze społecznością lokalną. Kładziemy szczególny nacisk na to, żeby nasze biblioteki stawały się instytucjami kultury z prawdziwego zdarzenia, gdzie społeczność lokalna lubi przebywać, gdzie się rozwija, gdzie mamy dyskusje, debaty” – podkreślił Piotr Gliński.

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski podkreślił, że program BLISKO to ważne wsparcie dla bibliotek lokalnych i rozwoju czytelnictwa. Dodał, że docelowo otrzyma je 180 instytucji.

Na realizację programu dotacyjnego BLISKO przeznaczono w budżecie do 2025 roku 24 i pół miliona złotych. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!