Polska: do 31 sierpnia głosowanie internautów w plebiscycie “Wydarzenie Historyczne Roku”

0
577
Fot. http://whr.muzhp.pl
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Do 31 sierpnia internauci głosują w plebiscycie “Wydarzenie Historyczne Roku”. Można to robić na stronie: http://whr.muzhp.pl
Najwięcej projektów zgłoszonych zostało w kategorii “Wydarzenie” i nawiązywało do obchodzonych w ubiegłym roku setnych rocznic: II Powstania Śląskiego oraz Bitwy Warszawskiej. 

W kategorii “Edukacja i Multimedia” nominowany został między innymi projekt „Bitwa 1920 – internetowy serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Bitwie Warszawskiej” (Polskie Radio i Biuro Programu “Niepodległa”). Bartłomiej Makowski z Działu Projektów Specjalnych Portalu Polskiego Radia, zaznacza, że multimedialny projekt (bitwa1920.gov.pl) poświęcony Bitwie Warszawskiej jest edukacyjnie niezwykle istotny. “Serwis jest zbudowany w ten sposób, żeby ktoś, kto jest zainteresowany tylko pobieżnie tematem, mógł przebrnąć przez niego zaledwie w cztery minuty i dowiedzieć się tego, co jest najistotniejsze. Natomiast, jeżeli ktoś chce się w niego wgłębić, to może tam spędzić naprawdę wiele godzin. Serwis jest podzielony na pięć rozdziałów, ale zawiera 144 podrozdziały. Więc jest tego mnóstwo. Każdy z tych rozdziałów opowiada o innym aspekcie wojny polsko- bolszewickiej. Nie opowiadamy tylko o historii militarnej ale także społecznej. To jest przecież wydarzenie, które mobilizowało całe polskie społeczeństwo.” – wyjaśnia Bartłomiej Makowski.

Członkowie jury wybrali 15 najciekawszych projektów nadesłanych w trzech kategoriach: “Wydarzenie”, “Wystawa” oraz “Edukacja i multimedia”. 

Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą. 

“Bitwa 1920” opowiedziana jest między innymi dzięki zbiorom archiwalnym”- dodaje Bartłomiej Makowski. “Projekt opowiadany jest między innymi dzięki filmom pozyskanym z archiwów nie tylko polskich, ale także europejskich i amerykańskich. Dzięki nowoczesnym animacjom, dzięki interaktywnym grom, użytkownik może się wcielić na przykład w oficera biura szyfrów i łamać bolszewickie kody. Możemy przede wszystkim posłuchać świadków i uczestników tamtych wydarzeń – od tych, którzy podejmowali decyzje w sztabie, po tych, którzy walczyli z bronią w ręku na froncie.” – podkreśla współautor projektu.

Izabella Mazurek z Działu Projektów Specjalnych Portalu Polskiego Radia zauważa, że projekt „Bitwa 1920” jest wielowymiarowy. “Narracja serwisu bitwa1920.gov.pl zaczyna się od podsumowania konsekwencji wielkiej wojny czyli I wojny światowej w Europie. Potem przechodzimy do strat społecznych i politycznych w Europie, dalej do rewolucji bolszewickiej i planów podboju Europy i świata w wizji rewolucyjnych przywódców.”- wyjaśnia współautorka projektu Izabella Mazurek.

Interaktywny serwis poświęcony jest jednej z najważniejszych bitew, przygotowany z okazji jej setnej rocznicy, a dostępny w sześciu wersjach językowych. 

Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę whr.muzhp.pl, zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami i zaakceptować regulamin Plebiscytu. Należy oddać łącznie trzy głosy, jeden głos na jedno wydarzenie w każdej kategorii. Jurorzy w tym roku wybrali po pięć przedsięwzięć spośród ponad 180 zgłoszonych propozycji prezentujących najróżniejsze wydarzenia historyczne zrealizowane w 2020 roku. Organizatorami 14. konkursu są Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Muzeum Łazienki Królewskie. 

Jednym z patronów medialnych jest Polskie Radio. Laureatów tegorocznego plebiscytu poznamy we wrześniu. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!