Polska

Polska: do 31 sierpnia głosowanie internautów w plebiscycie “Wydarzenie Historyczne Roku”

07/08/2021 0 komentarzy

Do 31 sierpnia internauci głosują w plebiscycie “Wydarzenie Historyczne Roku”. Można to robić na stronie: http://whr.muzhp.pl
Najwięcej projektów zgłoszonych zostało w kategorii “Wydarzenie” i nawiązywało do obchodzonych w ubiegłym roku setnych rocznic: II Powstania Śląskiego oraz Bitwy Warszawskiej. 

W kategorii “Edukacja i Multimedia” nominowany został między innymi projekt „Bitwa 1920 – internetowy serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Bitwie Warszawskiej” (Polskie Radio i Biuro Programu “Niepodległa”). Bartłomiej Makowski z Działu Projektów Specjalnych Portalu Polskiego Radia, zaznacza, że multimedialny projekt (bitwa1920.gov.pl) poświęcony Bitwie Warszawskiej jest edukacyjnie niezwykle istotny. “Serwis jest zbudowany w ten sposób, żeby ktoś, kto jest zainteresowany tylko pobieżnie tematem, mógł przebrnąć przez niego zaledwie w cztery minuty i dowiedzieć się tego, co jest najistotniejsze. Natomiast, jeżeli ktoś chce się w niego wgłębić, to może tam spędzić naprawdę wiele godzin. Serwis jest podzielony na pięć rozdziałów, ale zawiera 144 podrozdziały. Więc jest tego mnóstwo. Każdy z tych rozdziałów opowiada o innym aspekcie wojny polsko- bolszewickiej. Nie opowiadamy tylko o historii militarnej ale także społecznej. To jest przecież wydarzenie, które mobilizowało całe polskie społeczeństwo.” – wyjaśnia Bartłomiej Makowski.

Członkowie jury wybrali 15 najciekawszych projektów nadesłanych w trzech kategoriach: “Wydarzenie”, “Wystawa” oraz “Edukacja i multimedia”. 

Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą. 

“Bitwa 1920” opowiedziana jest między innymi dzięki zbiorom archiwalnym”- dodaje Bartłomiej Makowski. “Projekt opowiadany jest między innymi dzięki filmom pozyskanym z archiwów nie tylko polskich, ale także europejskich i amerykańskich. Dzięki nowoczesnym animacjom, dzięki interaktywnym grom, użytkownik może się wcielić na przykład w oficera biura szyfrów i łamać bolszewickie kody. Możemy przede wszystkim posłuchać świadków i uczestników tamtych wydarzeń – od tych, którzy podejmowali decyzje w sztabie, po tych, którzy walczyli z bronią w ręku na froncie.” – podkreśla współautor projektu.

Izabella Mazurek z Działu Projektów Specjalnych Portalu Polskiego Radia zauważa, że projekt „Bitwa 1920” jest wielowymiarowy. “Narracja serwisu bitwa1920.gov.pl zaczyna się od podsumowania konsekwencji wielkiej wojny czyli I wojny światowej w Europie. Potem przechodzimy do strat społecznych i politycznych w Europie, dalej do rewolucji bolszewickiej i planów podboju Europy i świata w wizji rewolucyjnych przywódców.”- wyjaśnia współautorka projektu Izabella Mazurek.

Interaktywny serwis poświęcony jest jednej z najważniejszych bitew, przygotowany z okazji jej setnej rocznicy, a dostępny w sześciu wersjach językowych. 

Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę whr.muzhp.pl, zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami i zaakceptować regulamin Plebiscytu. Należy oddać łącznie trzy głosy, jeden głos na jedno wydarzenie w każdej kategorii. Jurorzy w tym roku wybrali po pięć przedsięwzięć spośród ponad 180 zgłoszonych propozycji prezentujących najróżniejsze wydarzenia historyczne zrealizowane w 2020 roku. Organizatorami 14. konkursu są Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Muzeum Łazienki Królewskie. 

Jednym z patronów medialnych jest Polskie Radio. Laureatów tegorocznego plebiscytu poznamy we wrześniu. 

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych