Komisja Europejska pozwała Polskę do TSUE

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Komisja Europejska skierowała przeciwko Polsce sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej “w celu ochrony niezawisłości polskich sędziów”. Zwróciła się też do TSUE o zarządzenie szeregu tzw. środków tymczasowych do czasu wydania ostatecznego wyroku w sprawie.

Zdaniem Komisji polska ustawa o sądownictwie z dnia 20 grudnia 2019 r. “podważa niezawisłość polskich sędziów i jest niezgodna z zasadą nadrzędności prawa Unii Europejskiej”. Jak podaje komunikat polskie prawo “uniemożliwia też krajowym sądom – m.in. w drodze postępowań dyscyplinarnych – bezpośrednie stosowanie niektórych przepisów prawa UE chroniących niezawisłość sędziów, a także zwracanie się w takich sprawach z odesłaniami prejudycjalnymi do Trybunału Sprawiedliwości”.

Zdaniem Komisji Europejskiej Polska narusza prawo unijne, “zezwalając Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego – której niezależność nie jest zagwarantowana – podejmować decyzje w sprawach, które mają bezpośredni wpływ na sędziów i wykonywanie przez nich swoich funkcji. Dotyczy to spraw takich jak uchylenie immunitetu sędziego w celu pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej lub jego tymczasowego aresztowania, a w konsekwencji zawieszenie go w czynnościach służbowych i obniżenie jego wynagrodzenia” – czytamy w komunikacie.

Skierowanie sprawy do TSUE skomentował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller. Zaznaczył, że wniosek nie ma prawnego i faktycznego uzasadnienia. “Regulacja obszaru związanego z wymiarem sprawiedliwości należy do wyłącznej domeny krajowej, co wynika wprost z Konstytucji RP i unijnych traktatów. Polskie regulacje nie odbiegają od standardów obwiązujących w UE” – oświadczył Piotr Müller.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!