Polska: Sejm przyjął zmiany w kodeksie drogowym

0
Fot. Twitter: Sejm RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Sejm przyjął zmiany w kodeksie drogowym. Nowe przepisy wprowadzają pierwszeństwo pieszych przed wejściem na przejście, obniżenie prędkości na obszarze zabudowanym i obowiązek minimalnego odstępu między samochodami na autostradach. 
Za nowelizacją głosowało 423 posłów, 22 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu.

Według zapisów piesi będą mieli pierwszeństwo przed pojazdami kiedy już zbliżać się będą do przejścia dla pieszych.
Do tej pory uznawano, że kierowcy i inni użytkownicy dróg musieli ustąpić pierwszeństwa pieszemu, kiedy ten już znajdował się na przejściu. Zmiany mają poprawić bezpieczeństwo niechronionych użytkowników dróg, którzy najczęściej giną na jezdni. Jednocześnie posłowie przyjęli zapis, że pieszy podczas przechodzenia przez jezdnię nie będzie mógł korzystać z telefonu komórkowego ani innego urządzenia elektronicznego, które rozprasza jego uwagę.

Posłowie zdecydowali o zrównaniu ograniczenia prędkości w obszarze zabudowanym do 50 kilometrów na godzinę. Do tej pory od 23.00 do 6.00 prędkość ta wynosiła 60 kilometrów na godzinę.

Sejm zdecydował też wprowadzić obowiązek zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Odstęp ten ma wynosić tyle metrów, ile wynosi połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący. Oznacza to, że na przykład auto poruszające się 100 kilometrów na godzinę powinno zachować odstęp minimum 50 metrów od poprzedzającego go pojazdu.

Posłowie przyjęli poprawkę autorstwa Prawa i Sprawiedliwości o wydłużeniu vacatio legis nowelizacji ustawy do 1 czerwca tego roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!