Polska: amerykańska współpraca dot. energetyki jądrowej

Wiadomości Polska

0
163
Polska elektrownia atomowa
Fot. inzynieria.com

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział, że firmy amerykańskie w perspektywie końca przyszłego roku przygotują ofertą dotyczącą budowy atomu w Polsce. Wtedy polski rząd podejmie ostateczną decyzję. Podkreślił, że gdyby równolegle pojawił się inny wariant czy możliwość innego partnerstwa będzie to rozpatrzone – powiedział na konferencji poświęconej energetyce jądrowej, którą zorganizował Instytut Sobieskiego.

Wyjaśnił, że chodzi o partnera, który nie tylko będzie budował elektrownie jądrowe, ale “będzie z nami w fazie operacyjnej, aż do zakończenia ich działalności”. 

Minister Naimski dodał, że taki partner objął trochę mniej niż połowa udziałów. Podkreślił, że jest to do dyskusji, do negocjacji. “Chcemy, żeby polskie państwo miało głos decydujący w tym sektorze” – zaznaczył. 

W październiku Polska i Stany Zjednoczony podpisały porozumienie dotyczące współpracy w rozwoju programu energetyki jądrowej w naszym kraju. 

Zgodnie z postanowieniami umowy, w ciągu 18 miesięcy Polska i USA przygotują wspólnie raport, który będzie stanowił podstawę dla polskiego rządu do decyzji o ostatecznym wyborze partnera do realizacji programu polskiej energetyki jądrowej.

Według założeń i zaktualizowanego harmonogramu jądrowego, wybór technologii miałby nastąpić w 2021 roku. Budowa miałaby ruszyć w 2026 roku, a pierwszy reaktor – w 2033 roku. Budowa drugiej elektrowni miałaby się rozpocząć w 2032 roku, a uruchomienia pierwszego jej bloku nastąpiłoby w 2039 roku. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!