Polska: protesty trwają, powołano Radę Konsultacyjną

Wiadomości Polska

0
Polska Strajk Kobiet
Fot. Twitter: Natalia Żyto
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W Polsce trwają protesty po decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Ogólnopolski Strajk Kobiet (OSK) opublikował listę miast, w których odbędą się kolejne demonstracje. Planowane są także blokady dróg. 

To trudne popołudnie dla kierowców w wielu polskich miastach. Rozpoczęły się kolejne blokady ulic organizowane przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. To ciąg dalszy protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. W stolicy należy spodziewać się utrudnień przede wszystkim w warszawskim Śródmieściu. Jednocześnie swój manifest w formie protestu – na planu Zamkowym – rozpoczynają środowiska twórcze. Miejsce, gdzie odbędzie się największa manifestacja, to okolice placu Defilad i Ronda Dmowskiego. Protestów należy spodziewać się w ramach Strajku Kobiet w Śląskiem. Mogą to być zarówno przemarsze, jak i blokady ulic.

Protesty odbywają się też w Krakowie. W stolicy Małopolski strajk kobiet ma mieć trzy formy. Pierwszą będzie protest samochodowy – kierowcy w kolumnach samochodów mają krążyć z prędkością nie większą niż 30km/h. Odbędzie się też protest rowerowy – cykliści mają spotkać się na Błoniach i przejechać przez centrum miasta. Protestujący mają także blokować przejścia dla pieszych. 

W Trójmieście, uczestnicy protestu wyruszą z okolicy stadionu w Gdańsku. W Gdyni  na Obłużu planowany jest pieszy protest. Uczestnicy chcą zablokować tym razem nie centrum, a estakadę Kwiatkowskiego.

W niedzielę Ogólnopolski Strajk Kobiet poinformował o powołaniu Rady Konsultacyjnej, która zajmie się opracowaniem najważniejszych postulatów ruchu, do których należą legalizacja aborcji, a także kwestia praw społeczności LGBT oraz wprowadzenie świeckiego państwa.

We wstępnym składzie rady znaleźli się: Barbara Labuda, Beata Chmiel, Danuta Kuroń, Jacek Wiśniewski, Robert Hojda, Mirka Makuchowska, Bożena Przyłuska, Dorota Łoboda, Katarzyna Krzyżanowska, Monika Płatek, Michał Boni, Piotr Szumlewicz, Sebastian Słowiński, Paweł Kasprzak, Kinga Łozińska, Dominika Lasota oraz Nadia Oleszczuk.

Dzisiaj w Dzienniku Ustaw ma zostać opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!