Polska: prezydent Andrzej Duda z nowym projektem ustawy dot. aborcji

Wiadomości Polska

0
1244
Andrzej Duda prezydent Polski
Fot. Kancelaria prezydenta RP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Andrzeja Duda skierował do Sejmu projekt zmiany ustawy o planowaniu rodziny. Zmiana ma dopuścić aborcję z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu prowadzącego do śmierci dziecka, ale jednocześnie będzie chroniła na przykład dzieci z zespołem Downa.

Po uchwaleniu tej ustawy w polskim prawie nadal będą występować trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży: z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki, z powodu gwałtu lub kazirodztwa oraz z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka. Oddaje to istotę tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 roku i jest zgodne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego. – czytamy na oficjalnej stronie prezydenta Polski

Prezydent jest zdania, że to rozwiązanie oddaje “istotę tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 roku i jest zgodne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego”.

“Uwzględniając wskazania Trybunału, projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne” – wyjaśnia Andrzej Duda.

“Prawo do życia jest wartością, którą należy bezwzględnie chronić i nie można jej w żaden sposób różnicować – na dzieci pełno- i niepełnosprawne, np. dzieci z zespołem Downa” – napisał prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył też, że są sytuacje, w których występują wady letalne wad letalnych płodu, kiedy wiadomo, że dziecko i tak nie będzie w stanie żyć po porodzie. “To sytuacja niezwykle delikatna i bolesna dla każdej matki, dla każdego rodzica. W przypadku wad letalnych śmierć dziecka jest nieuchronna. Ochrona jego życia pozostaje zatem poza mocą ludzką” – napisał prezydent. Zapewnia też, żę rozumie kobiety i ich obawy wynikające z takich sytuacji. 

Prezydent napisał, że liczy na szeroki polityczny konsensus w tej sprawie, bo – jak dodał “poparcie dla podobnego rozwiązania prawnego deklarowali publicznie przedstawiciele różnych partii politycznych – zarówno ze Zjednoczonej Prawicy, jaki i opozycji”. Andrzej Duda napisał też, że takie rozwiązanie popiera większość Polaków.

Prezydent ocenił, że niezależnie od zmian w prawie, trzeba szczególną opieką objąć rodziny i samotne matki, które wychowują dzieci z niepełnosprawnościami. “Będę domagał się od rządu znalezienia dodatkowych środków na zapewnienie takim osobom pomocy o charakterze finansowym, medycznym, psychologicznym oraz prawnym” – zapowiada prezydent. 

Protesty przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego trwają ubiegłego tygodnia. Orzekł on, że aborcja w przypadku podejrzenia ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia nienarodzonego dziecka lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z ustawą zasadniczą. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!