Polska: prezydent podpisał ustawę znoszącą przedawnienie zbrodni komunistycznych

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę znoszącą przedawnienie zbrodni komunistycznych. Dzięki nowemu prawu prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej nadal będą mogli ścigać ludzi odpowiedzialnych za popełnione w Polsce komunistyczne zbrodnie. Przedwczoraj pracę nad ustawą zakończył Sejm.
Dotychczas obowiązujące przepisy przewidywały, że bieg terminu przedawnienia zbrodni komunistycznych rozpoczyna się 1 sierpnia 1990 roku, a do ustania karalności dochodzi po 40 latach, jeśli chodzi o zabójstwo, zbrodnię wojenną lub przeciwko ludzkości oraz po 30 latach, gdy chodzi o inną zbrodnię komunistyczną. Za te drugie nie można byłoby karać od 1 sierpnia tego roku. Nowelizacja zmienia te przepisy i wprowadza zapis, że zbrodnie komunistyczne nie ulegają przedawnieniu.
Autorzy projektu ustawy przy tworzeniu nowych przepisów powołali się na Europejski Trybunał Praw Człowieka. Jak napisano w uzasadnieniu ustawy, stoi on na stanowisku, że “do obowiązków demokratycznego państwa prawnego należy osądzenie zbrodni, które zostały popełnione w ustrojach totalitarnych (autorytarnych) i nie były ścigane z przyczyn politycznych”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!