Polska: ZUS wypłacił 110 mln zł w ramach dodatku solidarnościowego

0
414
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już 110 milionów złotych w ramach dodatku solidarnościowego – poinformowała prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska. Jak wyjaśniła Informacyjnej Agencji Radiowej, do tej pory wpłynęło prawie 89 tysięcy wniosków w tej sprawie. Zakład wypłacił dodatki dla blisko 85 tysięcy osób. Prezes Uścińska wyjaśniła, że najczęściej o środki wnioskują kobiety – 59 procent. Jeśli chodzi o podział wiekowy to najwięcej wniosków składają osoby młode.

O to świadczenie, którego inicjatorem jest prezydent Andrzej Duda, mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca tego roku pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku. Wysokość dodatku to 1400 złotych miesięcznie. Jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym złożony został wniosek w tej sprawie. 

Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji. 

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składkę emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa. O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!